Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağlanması, dirençlerin

Dirençlerin Bağlanması

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dirençlerin Bağlanması

Dirençlerin Bağlanması
elektrik devreleri - dirençler nasıl bağlanır - dirençlerin seri bağlanması - dirençlerin paralel bağlanması

Dirençler seri ve paralel bağlanabilir: Birden fazla direncin bağlanması ile oluşan dirence, eş değer direnç denir Bir elektrik devresinde birden fazla direnç seri ve paralel olarak bağlanabilir

Seri bağlama:

Devredeki dirençler uç uca getirilerek bağlanır Dirençler aynı kol üzerinde bulunur Devrenin eş değer direnci, bağlanan dirençlerin tümünün toplanması ile bulunur Seri bağlı dirençler arttıkça eş değer direnç büyür Eş değer direnç, dirençlerin toplamına eşittir

Reş = R1 + R2 + R3 + Rn olur

Paralel bağlama:

Dirençlerin birer ucu bir noktaya, diğer ucu da başka bir noktaya bağlanan dirençlerdir Paralel bağlamada, devrenin eş değer direnci küçülür Dirençlerden geçen akımların toplamı ana koldan geçen akıma eşittir Devrenin eş değer direnci;

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com