Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dili, konuşma, yazı

Konuşma Ve Yazı Dili

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Konuşma Ve Yazı Dili

? Yazı dili yazım kurallarına, konuşma dili söyleyiş
kolaylığına
önem verir

? Konuşma dilinde cümleler genellikle kısadır, yazı dilinde uzun cümleler vardır

? Yazı dilinde cümleler kurallıdır Yüklem sonda bulunur Konuşma dilinde ise devrik ve eksiltili cümleler çoğunluktadır

? Bir ülkenin çeşitli konuşma dilleri ve ağızları bulunmasına karşılık yazı dili tektir O ülkede yaşayan insanlar okuyup yazarken bu ortak dili kullanır

? Yazı dilindeki alfabe sistemi bütün sesleri göstermeye yetmez Bu yüzden konuşma dilinde bazı seslerin farklı seslendirildiği görülür

? Yazı dilinde anlamı kolayca ifade etmeye yarayan noktalama ve imla kurallarının yerini konuşma dilinde vurgu, tonlama, duraklama gibi özellikler alır Bu özellikleri kazandıran diksiyon sanatıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com