Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, dil

Dil Ve Anlatım

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dil Ve Anlatım

Dil ve Anlatım

dil nedir - konuşma dili - ağız - lehçe - şive - yazı dili

Konuşma Dili: Düşünce ve duyguların bir kişiye ya da insan grubuna sözlü olarak iletilmesidir Konuşma dili yazı diline oranla sınırlı ve günlük ihtiyaca cevap veren bir dildir

Konuşma dili;
- Yörenin ağız ve şive farklılığını yansıtabilir

- Plansız olmasından dolayı dil yanlışları (anlatım bozuklukları) olabilir

- Mimik ve jestler önemli bir yer tutar

- Bu dil çeşiti yüz yüze olduğu için insanlar arası iletişimde daha fazla etkilidir

- Tüm insanların mizacı farklı olduğu için konuşma dilinde diksiyon insandan insana değişiklik gösterir

- Bu tür dilde vurgu ve tonlama önemli bir yere sahiptir

Lehçe: Bilinmeyen tarih dönemlerinde ana dilden uzaklaşarak ses, biçim ve yapı olarak ana dilden farklılık arz eden dil kollarına lehçe adı verilir Örnek; Türk dili için: Çuvaşça, Yakutça

Şive: Bölgelere ve yörelere göre değişiklik gösteren, ana dilden ses ve biçim olarak değişiklik arz eden dil kollarına şive adı verilir Örnek; Türkmen Türkçesi, Azeri Türkçesi, Türkiye Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Tatar Türkçesi

Ağız: Bir şive içerisinde var olan söyleyiş (ses) farklılığına ağız adı verilir Örneğin Erzurum ağzı, Antep ağzı, Trakya ağzı gibi

Yazı Dili: Düşünce ve duyguların bir kişi ya da insan topluluğuna yazılı bir şekilde aktarılmasına denir Yazı dili bir dile ait olan bir ağzın ya da şivenin zaman içerisinde ortak hale gelmesiyle oluşur Bizim dilimizde İstanbul ağzı ortak (yazı dili) dil haline gelmiştir
- Yazı dili ortak bir dildir
- Yazı dilinde yazım ve noktalama önemli bir yer tutar
- Planlı bir iletişim olduğu için dil yanlışı (anlatım bozuklukları) yapılmaması gerekmektedir
- Yazı dilinde sanatsal imgeler daha fazla olduğu için dile hâkim olmak şarttır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com