Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
carlo, collodi, eserleri

Carlo Collodi Eserleri

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Carlo Collodi Eserleri

Carlo Collodi Eserleri

Carlo Collodi - Carlo Collodi Eserleri Hakkında

Eserleri

Collodi, masalın sağladığı sonsuz anlatı olanaklarını yakından tanıyınca, mizacına en uygun yazınsal biçimi bulmuş oldu; bu, uzun süre devam edcek olan verimli yazarlık döneminin, çocuk kitapları yazarlığının başlangıcı oldu 1876-1890 yılları arasında Giannettino?yu yayımladı

Bu yedi ciltlik yapıt, öğretici hikâyeler içerir Bu arada, 1883?ten itibaren Il Giornale dei bambini?nin yayın yönetmenliğini üstlendi Ama bu arada bir başka dergide Pinokyo?yu bölüm bölüm yayımlıyordu

Bu eserinin edineceği ün, öteki bütün çalışmalarını gölgede bırakacaktı Aslında, Collodi yorulmak bilmez bir kalem ustasıydı ve Pinokyo?nun yanı sıra birçok kitap yazmıştı Bu eserleri arasında şunları sayabiliriz: Occhi e nasi (1811; Gözler ve Burunlar), Storie allegre (1887; Neşeli Öyküler) ve ölümünden sonra yayımlanan Note gaie (1892; Neşeli Notlar) ile Divagazioni critico-umoristiche (Eleştirel-Mizahi Konu Dışına Çıkmalar)

Collodi 26 Ekim 1890?da aniden öldü

Pinokyo, Türkçeye pek çok kez çevrilmiştir Günümüzde de, yeni çevirileri ve baskıları çıkmaya devam etmektedir Aşağıdaki liste, bu ilginin nasıl aralıksız sürdüğü konusunda bir fikir verebilir

Le avventure di Pinocchio (1880)

* Pinokyo Bir Kuklanın Hikâyesi, çev Ragıp Önel (Ankara:, 1944)
* Pinokyo, çev Muzaffer Reşit (İstanbul: Varlık, 1953)
* Pinokyo, çev Necmettin Arıkan (İstanbul: Rafet Zaimler, 1955)
* Pinokyo, çev Nurcihan Kesim (İstanbul: İyigün, 1958)
* Pinokyo Tahta Çocuk, çev Seyfettin Orhan Çağdaş (İstanbul: Kitap Yayma, 1961)
* Pinokyo, çev Yaşar Nabi Nayır (İstanbul: Varlık, 1962)
* Pinokyo, çev Bülent Bekdik (İstanbul: Doğan Kardeş, 1968)
* Pinokyo, çev Egemen Berköz (İstanbul: Milliyet, 1975)
* Pinokyo, çev Vahe Dilaçar (İstanbul: Dilek, 1975)
* Pinokyo, çev Babil Çeçen (İstanbul: Orgün, 1983)
* Pinokyo, çev Nihal Yeğinobalı (İstanbul: Sosyal, 1985)
* Pinokyo, çev Gönül Suveren (İstanbul: Altın Kitaplar
* Pinokyo, çev Ülkü Tamer (İstanbul: Remzi, Mayıs 1997)
* Pinokyo, çev Melda İmirgi (İstanbul: İthaki, 2002)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com