Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, cengiz, fark, orduları, timur

Timur Ve Cengiz Orduları Arasındaki Fark

Eski 11-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Timur Ve Cengiz Orduları Arasındaki Fark

Timur ve Cengiz orduları arasındaki fark nedir?

“Timur’un ordusu da bir milis kuvveti idi Ancak bu ordu, Cengiz Han devrinde olduğu gibi, genel bir mahiyet taşımazdı Timur Devleti’nin feodal karakterine uygun olarak, bu milis kuvvetleri geniş göçebe kuvvetlerini kucaklamakla beraber, yerleşik halkın sayısı kesin olarak tespit edilirdi

Bunların sayısı yukarıdan gelen açık emre ve yerli şartlara istinaden, her defa yerli hükümdarlar tarafından tayin edilirdi Timur’un milis kuvvetleri ile Cengiz Han ordusu arasındaki belli başlı farklardan biri de, Timur Ordusu’nda süvari birliklerinin yanında piyade kuvvetlerinin büyük rol oynamasıdır

Timur’un düşmanlarıyla yaptığı bütün büyük muharebelerin tasvirinden anlaşılan bu cihet, Timur Devleti’nin feodal karakterine tamamıyla uygundur

Piyade askerler, genel olarak köylü ve esnaf arasından alınırdı Bu sonuncular, yalnız koçbaşı ve sair kuşatma makinelerini ve muhtelif savunma silahlarını kullanmak için askere alınırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com