Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alınacak, için, kanserin, türkiyede, önlemler, önlenmesi

Kanserin Önlenmesi İçin Türkiye'de Alınacak Önlemler

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kanserin Önlenmesi İçin Türkiye'de Alınacak Önlemler

Kanserin önlenmesi için Türkiye'de alınacak önlemler

"Her gün iki uçak dolusu insan sigaradan ölüyor" diyen Prof Dr Murat Tuncer, sigara yasağına Türkiye'de temmuz ayında değil, şubatta başlanmasını istiyor

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof Dr Murat Tuncer, kanserin önlenmesi için Türkiye'de alınacak en kolay önlemleri anlattı:

* Sizce kanseri önlemenin en önemli yolu nedir?
Sigarayı bırakmak! Kanserden her yıl 100 bin kişi kaybediyoruz Bunun 60-70 bini sigaraya bağlı Günde 200 kişi sigaradan ölüyor Yani her sabah 100 kişilik iki uçak düşüyor Bill Gates, sigarayla savaşmak için yılda 6 milyon dolar para harcıyor Ama bu parayı bir sigara şirketi bir günde tanıtıma harcıyor Hatta, yıllardır Hollywood'da, mutlaka 'filmlerde içilecek, sigara paketi gösterilecek' diye gizli bir anlaşma olduğu ortaya çıktı

SİGARA LOBİSİ VAR
* Sigarayı yasaklamak bu kadar zor mu?
Sigara üreticileri ellerinde maddi güç bulunan büyük bir lobi Adımların birden atılması bu yüzden çok zor oluyor Sigaranın artık hiçbir şekilde reklamı yapılmaması gerekiyor Türkiye'de nereden nereye geldik Film arası verildiğinde 'Sigara arası' diye yazardı Ordudaki erlere paket paket sigara verilirdi Şimdi daha iyi bir noktadayız ama çok daha iyi bir yerde olmamız gerekiyor Şu sıralar internette sigara satışına ilişkin bir çalışma var Bu çok sakıncalı, yasaklanmalı Ama dediğim gibi lobi çok güçlü İsveç'te önümüzdeki on yılda doğacak çocuklar; etraflarında, filmlerde ve okullarda ne sigara paketi, ne de sigara görecek, yani böyle bir şeyin varlığından haberleri olmayacak Ama Türkiye'de öğretmenler okullarda sigara içiyor O öğretmenlerin tekrar eğitimden geçmesi gerekli Yoksa, okulda sigara içme oranı düşürülemez

TEMİZ MASA BİR KANDIRMACA
* Restoranlarda hâlâ sigara içilmesine ne diyorsunuz? Restoranlarda sigara yasağı temmuz ayından itibaren başlıyor, biz bunun şubat ayına çekilmesi için çalışıyoruz Yasak ne kadar erken gelirse kanser oranı o kadar çabuk düşer Amerika ve İngiltere'de, sigara yasağı bulunan hiçbir restoranın işinde azalma yok

* Restoranlarda yasaklanana kadar 'temiz masa' uygulamaları yapılıyordu Bu insanların zarar görmesini engelliyor mu?
'Temiz masa' uygulaması hiçbir işe yaramıyor 'Restoranı havalandırıyoruz' demenin de bir anlamı yok Sigaranın tamamen yasaklandığı şehirlerle, bazı bölümünde içilip bazı bölümünde içilmeyen şehirler arasındaki kanser oranları belirgin şekilde farklı Yani 'temiz masa'lar hikaye Havalandırmanın hiçbir anlamı yok Arsenikli hava temizlenemez Amerika'da yapılan bir çalışmada görülmüş ki; sigara içiminin yasaklandığı oteller ve mağazalarda müşteriler yasaktan sonra yüzde 10 artmış

Kraliçe içti kanser arttı!
Danimarka'da son 20 yılda kadınlarda sigaraya bağlı akciğer kanseri artmış Nedeni Danimarka kraliçesinin sigara kullanması Yani rol model çok önemli Bu nedenle şimdi garip de gelse; sigarayı filmlerde bile buzlayarak vermenin, sigara görüntüsü yayınlamamanın avantajlarını birkaç yıl içinde net olarak göreceğiz Sigara paketinin görülmesi, sigara içenlerin ortada dolaşması, sigaranın görünür olması negatif etki yapıyor Bu da kanseri direkt artırıyor

* Sizce sigara kullanımını azaltmak için ne yapılmalı?
Dünya Sağlık Örgütü'nün organizasyonuyla 'M-Power' diye bir şey formalize edildi Burada önemli olan sigaraya başlayacak olanları kurtarmak En önemlisi alenen sigara içenlerin yasaklanması, ikincisi de sigara fiyatlarının yüksek tutulması Türkiye, Avrupa'da en düşük fiyata sigara satan ülkeler arasında İngiltere'de sigara 5 Paund (7 Euro), Türkiye'de ise 4 milyon TL, yani üçte bir fiyatına Fiyatlar daha çok yükseltilmeli

Balkonda içmek bile çocuğunuza zararlı
Aileler çocukların yanında sigara içmiyorlar, sigarayı dışarıda içiyorlar Bu durumda çocukların zarar görmesini engellediklerini düşünüyorlar ama bu büyük bir aldatmaca çünkü sigara dumanı akciğerlerde iki gün kalır Çocuğunuzu öptüğünüzde, onu kucağınıza aldığınızda zararlı dumanı yine ona üflemiş oluyorsunuz Sigara içen biriyle yaşayan çocukta; diğer çocuklara oranla, solunum yolunu ilgilendiren bütün enfeksiyonlar ve astım 7-8 kat, bazı kanser türleri de 25-3 kat daha fazla görülüyor 'Evde içmiyorum, dışarıda içiyorum' demenin bir anlamı yok Alışkanlık koku ile de başlar Ağız yıkansa, diş fırçalansa da anlamı yok Sigara içen bir kişinin, on gün sigara içmese bile, nefesinde 80 madde ölçebilirsiniz

Seks hayatınız da duman altı oluyor
* Sigara, kalp hastalıkları ve cilt hastalıklarına da neden oluyor Hatta İsrail'de yapılan bir araştırmaya göre sigara, kişinin cinsel fonksiyonlarına da zarar veriyor Ereksiyonu, üremeyi etkiliyor, çocuk olmasını zorlaştırıyor Kadınların yumurtalıklarının çalışmasını azaltıyor

* Sigara cildi bozuyor Sigara içen kadınlar kozmetiğe boşuna para harcıyor Hiç kozmetiğe para harcamayıp, sigara içmeseler çok daha avantajlı olurlar Ama kozmetikle sigaranın verdiği zararlar kapatılmaya çalışılıyor Sigara içen kadın beş-on yaş daha çabuk yaşlanır

Light sigara ve puro sigaradan daha tehlikeli
* Ligth sigara çok daha tehlikeli Aynı miktarda nikotin alınıyor, daha derine çekiliyor Sonuçta da akciğer ve bronşların uçlarında kanser oluşuyor Yani çok daha fazla öldürücü Light diye bir şey yok Ölümlerden ölüm beğen gibi bir şey bu aslında

* Puro çok daha ağır Puro içenlerde; yutak yemek borusunun üst ucu ve ağız içi kanserleri daha çok görülüyor Bunlar, son derece ölümcül kanserlerdir Tütün dediğiniz zaman hepsi aynı Örneğin bir nargile içmek, en az 8 sigara içmek kadar zarar veriyor Sudan geçirdik falan, safsata bunlar

* Sigara yasağından ne kadar sonra hastalıklar azalacak?
En az 10 yıl sonra hastalıklar azalmaya başlayacak, tabii eğer yasağı iyi uygularsak 2010'dan itibaren astım ve kalp krizlerinde azalma göreceğiz Hatta yakın geçmişte yapılan bir çalışmada; bir yıl içinde kalp enfarktüsü ve astım krizi ile başlayan hastalık sayısında belirgin bir azalma olduğu görülmüş

* Sigara içen ama spor yapan insanlar var Sigaranın etkisi spor yaparak azaltılabilir mi?
Bu çok tehlikeli bir cümle 'Sigara içiyorum ama 50 kilometre hızı geçmiyorum' demek gibi Zaten onu da yapıyor olması gerekli Tamamen kendini kandırmak bu Sigara üreticilerinin sözlerine aldanmamak gerekli, bu da onların ortaya attığı kandırmacalardan biri 'Havalandırma etkiyi azaltır', 'Ben dışarıda içiyorum', 'İçiyorum ama iyi besleniyorum, iyi spor yapıyorum', 'Başladım ama istediğim zaman bırakırım', 'Sigara vergilerini artırırsanız kaçakçılık artar', 'İçilen ve içilmeyen yerleri ayırmak yeterlidir' gibi Bunları kim söylüyorsa, sigara firmalarının adamıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com