Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
batum, kafkasların, sahili

Kafkasların Sahili Batum

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kafkasların Sahili Batum

Kafkasların Sahili : Batum
Osmanlının üç asırlık izlerini taşıyan Artvinin kapı komşusu Batum, Sovyet Rusyanın küllerinden bir turizm kenti olarak doğuyor
“Çok kolaymış” dedi İstanbuldan gelen şık giyimli kadın, gümrük kapısından Gürcistana adım atarken Tıpkı, Artvinin sınır ilçesi Hopadan 15 dakikalık yolla Sarp Sınır Kapısına gelip, hepi topu 10 dakika süren pasaport işlemlerinden sonra vize ücretini ödeyerek Gürcistana giren bizler gibi… Doğu Karadenizin en uzak ve en sürpriz dolu köşesi Artvinden Batuma giriş yapanları, açık hava terminali işlevi gören geniş bir meydan karşılıyor ilkin Buradan kalkan dolmuş ve taksiler ise yaklaşık yarım saatte Batuma ulaşıyor Türkçe bilen şoförlerle fiyatta anlaşarak, kapsamlı bir şehir turu yapmak da mümkün Üstelik yol boyu ücretsiz rehberlik hizmeti cabası Üç asır boyunca Osmanlı kültürüyle yoğrulan Kafkas ülkelerinin giriş kapısı Batum, tüm sürprizleriyle bizi bekliyor…

SOVYET RUSYANIN MİRASI
Kafkas Dağlarının görkemli kıvrımları ile Karadenizin sonsuz maviliği arasında Batuma uzanan asfalt yol, keyifli bir seyirlik Sınır kapısından başlayıp kilometrelerce uzayan Gonio Plajları, Doğu Karadenizin en büyük kumsalı Çoruh Nehrinin iki yakasındaki yamaçlara kurulu çiftçi köyleri Ahalsopeli ve Adliayı, eski bir taş köprü birleştirmiş Adlia Köyü, köpek üretme çiftlikleriyle ünlü Yol üzerinde verilen zorunlu molaların nedeni, inek sürüleri Çoruh Nehrinin Karadenize döküldüğü noktaya kurulan Gonio ise, küçük bir sahil kasabası Kasaba sahilindeki Apsaros Kalesi, Roma döneminde yapılmış Bizans ve Arap egemenliğinde kalan kale, 1478 tarihinde Osmanlılar tarafından fethedilmiş İsanın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthiasın anıt mezarı ile Osmanlı hamam ve mezarlığının görülebileceği kalenin içi; kivi, mandalina ve palmiye ağaçlarıyla süslü bir yürüyüş parkuru Kale girişindeki tanıtım levhasında, kaledeki arkeolojik kazılarda bulunmuş Helenistik döneme ait altın at heykelinin Batum Müzesinde sergilendiği yazılı Yolun devamı, Uluslararası Batum Havaalanının yanından geçerek şehir merkezine çıkıyor Batum, bir günde gezilemeyecek kadar büyük bir kent Sovyet Rusya döneminden kalma iki-üç katlı, asırlık evleriyle Eski Batum, nostaljik bir Küba esintisine sahip Aslan, ejderha ve gerçeküstü mitolojik yaratık figürleriyle bezenen yapılar, Kafkasların sıradışı mimarisini temsil ediyor Yörenin karakteristik yapılarından biri olan 20 yüzyıl tarihli Eski Postane Binası, kentin iki merkez caddesi Baratashvili ve Abashidzenin kesiştiği noktada yükseliyor Modern yapıların sıralandığı sahil kesimindeki evlerde hakim renk, beyaz Sahildeki Batum Devlet Parkı, bir binalar tarlasına benzeyen kentin ortasında yemyeşil bir ada gibi Kentte taçsız kral olarak nitelenen şair İlya Çavçavadze ile Gürcü yazar ve devlet adamlarının heykellerinin süslediği park, uzun yürüyüş parkurları, plajları ve sahil kahveleriyle dev bir gezi alanı Parkın bitişiğindeki Batum Üniversitesi ise Çarlık Rusyasının mirası

KARADENİZİN ANTALYASI
Çoruh Nehrinin yüzyıllar boyunca taşıdığı alüvyonlarla oluşmuş geniş ve verimli bir ova üzerine kurulan Batum, eski bir liman kenti Gürcü, Ermeni, Rus, Azeri, Acar, Osetyalı, Abhaza ve diğer etnik grupların oluşturduğu 45 milyon nüfuslu bir kültür mozaiği olan Gürcistanın üç özerk bölgesinden Acaranın da başkenti aynı zamanda
150 bin nüfuslu kentte, Müslüman ve Hıristiyanlar neredeyse yarı yarıya Sovyetler Birliği döneminde Rusyanın Antalyası olan kentin tarihi, 3 bin yıl önceye dayanıyor Yerel kaynaklarda ise 18 milyon yıl önce bu topraklardan göç eden kavimlerin Avrupalıların ataları olduğu rivayet ediliyor Gürcüce ise 2 bin yıllık alfabesiyle dünyanın yaşayan en eski özgün dillerinden Tarih boyunca Roma, Bizans, Arap, Rus, Türk, Ermeni, Azeri ve Kafkas halklarının kültürleriyle yoğrulan Batum, Sovyet Rusya döneminin önemli siyaset ve edebiyat adamlarını yetiştirmiş 1990 yılında Rusyadan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Gürcistan sınırlarında kalan kentte uzun bir aradan sonra yeniden başlayan huzur ortamı, sosyo-ekonomik olarak kıpırdanmasını ve turizme yelken açmasını sağlamış Türkiye ile geliştirilen iyi ilişkiler, sınır geçişlerini kolaylaştırmış Liman ticaretinin canlanmasıyla başlayan kalkınma hamlesi, Sovyet döneminden kalma yapıların restorasyonuyla sürmüş Günümüzde şehir merkezindeki yüksek yapılar, genellikle kamu binaları veya otellere ait Batumda yılda 565 bin yolcuya hizmet vermesi planlanan Uluslararası Havalimanının temelleri ise yakın zamanda atıldı İnşaatını bir Türk firmasının üstlenmesi, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin ne kadar sıkı olduğunun da bir göstergesi…

KAHVE, MANOLYA, AKORDEON…
Dağ ile deniz arasına kurulmuş kentlerin doğal cazibesini taşıyan Batumu tanımanın en iyi yolu, geniş bulvar ve caddeler boyunca uzun yürüyüşler yapmak Sovyet Rusya döneminde ünü dünyaya yayılan Batum Yunus Gösteri Merkezi, Botanik Parkı, Akvaryum, Virgin Mary Kilisesi ile Sanat ve Etnografya müzeleri kentin görülmeye değer yerleri arasında
Batumun yamaçlarını, parklarını, kırlarını bir cennet bahçesine çeviren manolya çiçekleri, kentin sembolü Parfümden ilaç ve temizlik sanayine kadar pek çok alanda kullanılan manolya çiçeğinin yanı sıra; kahve kültürüyle de ünlü Batum Hemen her köşe başında bir kahvehane, kahve ve aksesuvar satan dükkân ya da atölyeye rastlamak zor değil kentte Batum halkı için, kış ayları dışında yılın üç mevsimi, kapı önlerinde, sokaklarda ve kahvehanelerde, Karadeniz rüzgârları eşliğinde uzun kahve sohbetleri yapmak yaşamın önemli bir parçası Aromatik olanlardan hot blacke kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre onlarca çeşide ayrılan Batum kahvelerinin, sihirli bir zindelik verdiği inanışı hakim Kentin turistik merkezi olan Batum Limanı, yıl boyu kahve tiryakileri, sokak müzisyenleri, şairler ve balıkçılarla şenleniyor Rıhtımda, sokak aralarında ya da kentin herhangi bir köşesinde kulaklarınıza mutlaka çalınacak akordeon tınıları ise size eski bir Kafkas masalı gibi gelecek ve o işte an Batumu sevdiğinizi anlayacaksınız, tıpkı bizler gibi…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com