Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
füreya, kitabı, özeti

Füreya Kitabı Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Füreya Kitabı Özeti

Yazar:Ayşe Kulin

Füreya isimli kitabın özeti:

Şakir Paşanın ikinci evliliğinden olan Füreya zengin bir ailenin şımarık bir kızıdır ve mutlu bir hayat sürmektedirKonakta dedesinden miras kalan
Kalabalık bir ailede büyümektedirBir kaza sonucu büyük babasını vuran büyük dayısı ailenin perişan olmasına olmasına sebep olmuş,ayrıca savaşın başlaması bu perişanlığı artırmıştırAile maddi bakımdan çok büyük bir sıkıntıya girmiş,bunun yanında konağı satıp İstanbuldaki evlerine taşınmak zorunda kalmıştır
Savaşın çıktığı sıralar Mustafa Kemal İstanbulda kalarak önemli işler başarmaya imkan olmayacağını anlamıştıAtatürk silah arkadaşlarının evinde toplantı yaparak fikir alış verişinde bulunuyorduAtatürk Füreyanın babasının evinde yaptığı gizli toplantılar esnasında Füreyayla tanışırDaha sonra babası Atatürkün yanında savaşır ve daha sonra ordu komutanı olarak atanırBir süre sonra Atatürk Hakkiye hanımın yakın arkadaşı Latife hanımla evlendi ve ertesi gün Füreyaların evine geldiklerinde defterine şunları yazdı:Görüyorum ki çok çalışkan bir insansınızMillet sizden çok şey bekliyorSiz çalışıp birşeyler vermelisiniz memleketeFüreya defterini kutsal bir emanet gibi gögsünün üzerine bastırıp odasına çıktı
Erken yaşta evlenen Füreya ,eşinin kötü davranışları yüzünden çocuğunu kaybederek bunalıma girerTedavi ile bunalımı atlatan Füreya ilk evliliğini bitirir
İkinci evliliğini, Atatürkün çok yakın arkadaşlarından olan Kılıç Ali ile ailesinin itirazlarına rağmen gerçekleştirirKılıç Ali yaşca kendisinden büyük olduğundan bu evlilik onları protokol içerisine sokarAtatürkün vefatı kocasın derinden etkiler
Eşini motive etmek için büyük bir çaba gösteren Füreya, verem teşhisi ile hastahaneye yatırılırAdadaki evde bir yıla yakın süre tedavi amaçlı kalırHastalığın ilerlemeye başlaması üzerine İsviçredeki bir hastaneye yatarTedavi devam ederken ressam olan teyzesi Fahrünissanın yönlendirmesi ile kendisini seramiğin içerisinde bulurÖnceleri çamur ile olaya başlar
Tedavi için Fransaya gönderildiğinde seramik ile iç içe olurBir sergi açar,artık o ünlü bir seramik sanatçısıdırTCnin ilk bayan seramik sanatçısı olurHayatının devam eden günlerinde hem hastalığı ile hem de seramik ile uğraşırDünya çapında ödüller,burslar alır
Çok tehlikeli bir ameliyatla hasta ciğerlerinden birini aldırırErkek kardeşinin kızı olan Sarayı gelinlerinin itirazına rağmen evlat edinirÇocuklara duyduğu özlemi onunla gidermeye çalışırFüreya da yurdun çeşitli yerlerinde ölümsüz sanat eserleri yaratır
Bundan sonraki yaşantısı tamamen sanata ve seramiğe yönelik olurSeramik adına Türkiyedeki bir çok ilki gerçekleştirir ve daha sonra 87 yaşında vefat eder

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com