Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cemal, istanbulmithat, kuntaykitap, özeti

Üç İstanbul-Mithat Cemal Kuntay-Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çürüyen yozlaşan İstanbul ve bu İstanbulun çürümüş yozlaşmış insanları Bu romanda yazar İstanbuluun üç kötü dönemini okuyucuya yansıtmaktadırYalnız kişisel çıkar ardında koşan insanlar ,dalkavuklar,jurnalcalcılar,ikiyüzlüler,birbirl eri nin kuyusunu kuyusunu kazanlar gibi kişilerden söz ederBu roman kısaca Osmanlının yıkılış romanıda denebilir
Adnan sınıf değiştirmek isteyen tipik bir Osmanlı-Türk aydınıdır93 harbi sebebiyle,sekiz yasındayken İstanbula göçen Adnan bir konak sahibidirRefahına kavusup particiliğin tatlı yanlarına kandıktan sonra nihayet taparcasına sevdiği Belkis ile evlenirBelkis yozlaşan bir tabakanın tipik bir örneğidir
Adnanla Belkis kişilikleri ilişkileri olaylar karşısındaki davranışları “sınıf değiştirmek isteyen bir aydınla, çöken bir zümrenim kadını” nın tipik kişilikleri ilişkileri, davranışlarıdır
Üç İstanbul romanı üç ayrı dönemin toplum gercekliğimi yansıtması,Adnanla Belkis gibi unutmuaz kahraman yaratması bakımından Mithat Cemalin bu romanı bu gün ilgiyle okunmaktadır
A KİTABIN ANA FİKRİ : Yanlış batılılaşma ve buna sebep olan etkenler…
B KİTAPLARDAKİ OLAYLAR VE ŞAHIŞLARI DEĞERLENDİRİLMESİ :
Hicbir romanımızda Üç İstanbulda olduğu kadar bol troman kişisi yokturAdnanla Belkisin cevresinde gelişip genişleyen olaylat romanda irili ufaklı kırk kadar insanla anlatılmıştır
Adnan,sonuna kadar,Belkise aşık ve hayran,Belkis karşısında eziktir
CKİTAP HAKKI8NDAKİ ŞAHSİ DÜŞÜNCELER
Üç İsnabulda o pek ilkel tesadüfler,durmadan veremden ölmeler,kaldırılan cenazeler,gereksiz ayrıntılar,süslü ifadeler vecize ve paradoks çabaları romanın güçsüz yanlarıAma bunlara rağmen roman gercekten üç ayrı dönemin toplum gercekliğini yansıtması romanı ayakta tuaun en büyük güç

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com