Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gomore, sodom, özeti, özetikitap

Sodom Ve Gomore Özeti-Kitap Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sodom Ve Gomore Özeti-Kitap Özeti

Sodom ve Gomore Özeti kitap özeti

Birinci Dünya Savaşı henüz sona ermiştirOsmanlı İmparatorluğu da bu felaketten payını almış ve ülkenin heryeri kargaşa içindedir 1921lerin İstanbulu,İngilizler şehri şigal etmiş ve saray buna sesiz kalmıştır İstanbul,Anadoludan kopuk ayrı bir dünya gibidirTıpkı Sodom ve Gomore gibiTanrının naletlediği şehirlerden ikisidir İstanbul kızları İngiliz subaylarıyla beraber olmaktan gayet mutludurlar Leylada bunlardan biridirBu nazik kızlarımız Kuvayi Milliyetçileri yabani dağ insanı olarak görmekte,hatta tiksinmektedirlerLeylaya aşık olan Necdet ise bağımsızlıktan umudunu kesmiş,olaylara sadece seyirci kalmıştırSevdiği kızın işgalci subaylarla olan yakınlığını görür fakat görmezden gelir,hatta o da bu subayların çevresinde oluşan yüksek sosyeteye katılırOysa Necdetin arkadaşı Cemil bir şeyler yapmak gerektiğini düşünür ve Kuvayi Milliyecilere katılır ve sonunda şehit olurFakat o değeri bilinmez insanlardandır,vatan o ve onun gibilerinin kanlarıyla hayat bulmuşturVatanın ayakları aslında bağımsızlık savaşında ayaklarını yitiren gazilerimizindirOnlar her bir uzuvunu kaybederken vatan yeniden el ayak sahibi olmuştur
İstanbulun bu şaşalı hayatı çok kısa sürerEzilmiş Anadolu insanının özlediği gün gelirBir gece Kuvayi Milliyeciler karanlığın içine akın eden ışık hizmeleri gibi akın ederler şehre
Leyla,o eski hayatlarının mahvettiği için bu büyük savaşçıları nefretle karşılarNecdet ise artık bu İngilizler tarafından kullanılmış vatanperverlik duygusundan yoksun kızdan soğumuştur
Leyla dudaklarını Necdetin dudaklarına uzatırNecdet onu kucaklar ve bir köşeye bırakır Dudaklarında bir kimyevi maddenin “rujun” yavan tadıyla bağımsız İstanbula katılır Ve bu aşkın bittiği yerde roman da son bulur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com