Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gluontopu

Gluontopu Nedir ?

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gluontopu Nedir ?

Gluontopu

Parçacık fiziğinde, özel olarak kuantum renkdinamiğinde, sadece gluonlardan oluşan birleşik parçacıklara gluontopu denir İçersinde kuarklar bulunmaz Gluonlar renkyükü taşıdığı ve güçlü kuvvetten etkilendikleri için kuantum renkdinamiğine göre bu mümkündür Gluontopunun mezonlarla karışık halde bulunmasından dolayı parçacık hızlandırıcılarda gözlemlenmesi oldukça zordur

Gluontopunun teorik hesaplamalara göre şu an ki (2011) parçacık hızlandırıcıların enerji düzeylerinde gözlemlenebilir olması lazım Ama bahsedilen zorluktan dolayı şimdiye kadar gözlemlenmemiş olması olasılığı vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com