Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Tatlı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
malzemeleri, tatlısı, tulumba, yapılır

Tulumba Tatlısı Nasıl Yapılır , Tulumba Tatlısı Malzemeleri

Eski 10-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tulumba Tatlısı Nasıl Yapılır , Tulumba Tatlısı Malzemeleri

Tulumba Tatlısı Nasıl Yapılır , Tulumba Tatlısı malzemeleri

Malzemeler

-100 gr margarin veya tereyağı

-15 su bardağı un

-4 adet yumurta

-1 kaşık şeker, 1 tutam tuz

Şerbeti için:

-750 gr şeker

-3 su bardağı su, yarım limon

Hazırlanışı

Önce bir tencereye şekerimizi ve suyumuzu koyup kaynatıyoruz, şerbetimiz kıvamını alınca içine limonumuzu sıkıp soğumaya bırakıyoruz Ayrı bir tencereye 100 gr margarinimizi ve 15 su bardağı suyumuzu, şekerimizi ve tuzumuzu koyup ocakta kaynatıyoruz daha sonra unumuzu ilave edip hızlı bir şekilde karıştırarak hamurumuzu elde ediyoruz Ocakta 10-15 dakika pişirip ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz Hamurumuz soğuyunca yumurtalarımızı kırıp karıştırıyoruz yalnız yumurtaları kırdıktan sonra hamurun kıvamı dağınık bir hamur halini alıyor, 10 dakika çırpmaya devam ettiğinizde hamurunuz kıvamını alacaktır Daha sonra hamurumuzu varsa tulumba tatlısı kalıbına doldurun bende yoktu ben krem şanti sıkma kalıbımı kullandım ucuna tırtıklı uç takmayı unutmayın Derin bir tencere ya da tavaya bolca sıvı yağ koyup içine küçük boyda hamurları sıkın, ben bir kısmını halka şeklinde sıkıp yaptım En önemli nokta yağın soğuk olması gerekiyor Çok fazla hamur sıkmayın sıkışık olmasın çünkü kabarıyorlar daha sonra ocağa koyup kızartın kızaran hamurları yağın içinden alıp hemen soğuk şerbet tenceresinin içine atın, şerbetini çeken tatlılarınızı bir tabağa alın ve kalan hamuru yağımız soğuduktan sonra ya da iki ayrı tavada da yapabilirsiniz Yağın soğumasını beklemek istemiyorsanız Tulumba tatlılarımız soğuyunca servis edebilirsiniz Afiyet olsun

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com