Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alemde, arasında, arasındaki, arkadaş, cennette, iletişim, insanlarla, melekler, mümkün, olabilir, olabilmek, tanışmak, öteki

Öteki Alemde, Cennette, İnsanlarla Melekler Arasında Tanışmak, Arkadaş Olabilmek Mümkün Olabilir Mi? Cennette, İnsanlarla Melekler Arasındaki İletişim

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öteki Alemde, Cennette, İnsanlarla Melekler Arasında Tanışmak, Arkadaş Olabilmek Mümkün Olabilir Mi? Cennette, İnsanlarla Melekler Arasındaki İletişim

Öteki alemde, Cennette, insanlarla melekler arasında tanışmak, arkadaş olabilmek mümkün olabilir mi? Cennette, insanlarla melekler arasındaki iletişim
Cennette insanlarla melekler arasında iletişimin olacağını gösteren ayetler vardır Bu konu ancak nakle dayalı bir bilgi olduğuna göre, biz de konuyla ilgili bazı ayetlerin meallerini sunmak suretiyle sorunuza cevap vermiş olacağız:
“O güzel akıbet Adn cennetleri olup, onlar babalarından, eşlerinden ve nesillerinden iyi olanlarla birlikte o cennetlere girerler Öyle ki melekler de her kapıdan yanlarına varıp: ‘Sabretmenize karşılık size selamlar, selâmetler! Dünya diyarının ne güzel âkıbetidir bu!’ diyecekler(Rad, 13/23-24)
Ayette belirtildiği üzere, melekler cennet halkının yanına varır, sabırla çalışarak kazandıkları mükâfattan dolayı onları tebrik ederler Elbette bu sohbet sadece “selam”dan ibaret kalmayıp “kelam” da olacaktır
“Onlar ki melekler canlarını tatlılıkla alırlar: ‘Selâm size! Yaptığınız işlerden dolayı buyurun cennete!’ derler(Nahl, 16/32)
Burada meleklerin müminleri cennete buyur etmeleri ya dünyada vefat edeceği zamanda olacaktır Buna göre, bu bir müjde manasına gelir Yahut ahirette gerçekleşir ki, bu takdirde -müjde değil- bilinen aslî manasında bir “buyur etmek” tir (bk Maverdi, ilgili ayetin tefsiri)
“O en büyük dehşet (Sûra ikinci üfleyiş) dahi onları tasalandırmaz Melekler onları: “İşte size vâd olunan gün bugündür!” diye karşılarlar(Enbiya, 21/103)
Bu ayetten anlaşılıyor ki, melekler mahşerden itibaren cennetliklerle iletişim kuracaklar ve onları tebrik edip kutlarlar
“Rabbimiz Allah’tır” deyip sonra da istikamet üzere, doğru yolda yürüyenler yok mu, işte onların yanına melekler inip: “Hiç endişe etmeyin, hiç üzülmeyin ve size vâd edilen cennetle sevinin!” derler Dünya hayatında da, âhirette de biz sizin dostunuzuz Orada sizin canınızın çektiği her şey, Gafur ve Rahîm’den (affı, merhamet ve ihsanı bol olan Allah tarafından) bir ikram olarak sizindir Hem orada siz bütün istediklerinize kavuşacaksınız(Fussilet, 41/30-32)
Dünya hayatında melekler müminlerin görünmeyen dostları, fakat âhirette görünen dostlarıdır Bu dostluk elbette cennete uygun güzel sohbetlerle devam edecektir
sie

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-27-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

İnşallahBen Cebrail (a,s)karşı çok büyük saygı ve sevgi besliyorum O kadar ki kendi kıyametim gerçekleşeceği gün yani ölüm anımda AZRAİL(As)vE CEBRAİL(A;S)beraber gelsinler ALLAHÜTEALAnın bana selamını iletsinler öyle imanımla canımı alsınlar diye dua ediyorumÖlümümde yanımda o yarenlik etsin bana Peygamber Efendimizi anlatsın bana Dirildiğimiz zaman o yanımda olsun emin ve güven versin bana Cennette layık olursam eğer O PEYGAMBERİMİZ VE ELBETTE ALLAHÜTEALA ile beraber sohbet etmek imkanım olsun diye dua ediyorum tüm kalbimle Çok seviyorum o ALLAH PEYGAMBER dosttunu Ona dost olacaklar içinde layık olanlardan olmak istiyorum Dua ediyorum çok hemde çokAMİNNNNN
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com