Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kül, kısakürek, mayıs, nfazıl, yorumuyla

N.Fazıl Kısakürek Yorumuyla 19 Mayıs Kıl

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

N.Fazıl Kısakürek Yorumuyla 19 Mayıs Kıl

HZ MUHAMMED SAV

Peygamberlerin en üstünü

Peygamber efendimiz, Peygamberlerin en üstünü ve sonuncusudur ü teâlânın yarattığı varlıkların en şereflisi Muhammed aleyhisselâmdır Her şey O’nun hürmetine yaratıldı O, ü teâlânın resûlü, son peygamberidir ü teâlâ bütün peygamberlerine ismiyle hitâb ettiği hâlde, O’na “Habîbim” (sevgilim) diyerek hitâb etmiştir Nitekim ü teâlâ bir hadîs-i kudsîde: “Sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım!” buyurdu Bütün mahlûkâtı O’nun şerefine yaratmıştır ü teâlâ kullarına râzı olduğu ve beğendiği yolu göstermek için çeşitli kavimlere zaman zaman peygamberler göndermiştir Muhammed aleyhisselâmı ise son Peygamber olarak bütün insanlara ve cinlere gönderdi Bunun için Peygamberimize “Hâtem-ün-nebiyyîn” ve “Hâtem-ül-Enbiyâ” denilmiştir

Her peygamber, kendi zamânında, kendi mekânında, kendi kavminin hepsinden her bakımdan üstündür Muhammed aleyhisselâm ise, her zamanda, her memlekette, yâni dünyâ yaratıldığı günden kıyâmet kopuncaya kadar, gelmiş ve gelecek bütün varlıkların, her bakımdan en üstünüdür Hiçbir kimse hiçbir bakımdan O’nun üstünde değildir ü teâlâ her şeyden önce Muhammed aleyhisselâmın nûrunu yarattı Eshâb-ı kirâmdan Abdullah bin Câbir radıyallahü anh; “Yâ Resûlallah! ü teâlâ her şeyden evvel neyi yaratmıştır, bana söyler misin?” deyince, Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Her şeyden evvel senin peygamberinin yâni benim nûrumu kendi nûrundan yarattı O zaman ne Levh, ne Kalem, ne Cennet, ne Cehennem, ne melek, ne semâ’ (gökyüzü), ne arz (yeryüzü), ne güneş, ne ay, ne insan, ne de cin vardı” Âdem aleyhisselâm yaratılınca Arş-ı a’lâda nûr ile yazılmış “Ahmed” ismini gördü “Yâ Rabbi! Bu nûr nedir?” diye sorunca ü teâlâ; “Bu, ismi göklerde Ahmed ve yerlerde Muhammed olan senin zürriyetinden bir peygamberin nûrûdur Eğer O olmasaydı, seni yaratmazdım” buyurdu Âdem aleyhisselâm yaratılınca alnına Muhammed aleyhisselâmın nûru kondu ve o nûr onun alnında parlamaya başladı Âdem aleyhisselâmdan îtibâren babadan oğula intikal ederek asıl sâhibi Muhammed aleyhisselâma ulaştı

Muhammed aleyhisselâm hicretten 53 sene evvel Rebîülevvel ayının on ikinci pazartesi gecesi, sabaha karşı, Mekke’de doğdu Târihçiler, bu günün Mîlâdi sene ile 571 senesinin nisan ayının yirmisine rastladığını söylüyor Doğmadan birkaç ay önce babası, altı yaşındayken de annesi vefât etti Bu sebepten Peygamber efendimize Dürr-i Yetîm (yetimlerin incisi) lâkâbı da verilmiştir Sekiz yaşına kadar dedesi Abdülmuttalib’in yanında kaldı Dedesi de vefât edince, amcası Ebû Tâlib O’nu yanına aldı Yirmi beş yaşındayken Hadîcet-ül Kübrâ ile evlendi Bu hanımından doğan ilk oğlunun adı Kâsım idi Bundan dolayı Peygamberimize Ebü’l-Kâsım yâni Kâsım’ın babası da denildi Araplarda böyle künye ile anılmak âdetti Kırk yaşında, bütün insanlara ve cinne peygamber olduğu ü teâlâ tarafından bildirildi Üç sene sonra herkesi îmâna çağırmağa başladı Elli iki yaşında mîrac vukû buldu 622 yılında 53 yaşında olduğu hâlde, Mekke’den Medîne’ye hicret etti Yirmi yedi defâ muhârebe yaptı 632 (H 11) senesinde rebîülevvel ayının on ikinci pazartesi günü öğleden evvel 63 yaşında vefât etti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com