Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ibrahim, sultan

Sultan İbrahim

Eski 08-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan İbrahim

Sultan İbrahim

Babasi Birinci Ahmed

Annesi Kösem Sultan

Dogumu : 5 Kasim 1616

Vefati 18 Agustos 1648

Saltanati : 1640 - 1648 (8) sene

Sultan Ibrahim Istanbul'da dogdu Uzun boylu, kuvvetli vücutlu ve kumral sakalli idiAnnesi onun iyi yetismesi için çok gayret göstermistiDevrinde yasayan bazi kindar yazarlarin dedigi gibi deli degildi Kardesi Dördüncü Murad'in vefati üzerine tahta çikmis ve tahta çikisinda söyle demisti : "Elhamdülillah Ya Rabbi! Benim gibi zaif kulunu bu makama lâyik gördün Ya Rab! Saltanat günlerimde milletimin halini hos eyle ve birbirimizden hosnut kil"Sultan Ibrahim tahta çiktiginda Osmanlilarin hayatta kalan tek erkek ferdi idi Bir sene sonra ancak Dördüncü Mehmed ve digerleri dünyaya geldiler Böylece Hanedân kesilmekten kurtuldu Ilk zamanlarinda yeniçeri zorbaIariyla ugrasti Fakat zaman geçtikçe dalkavuk vezirlerin tesiri altinda kalmaktan kendini kurtaramadi Hakkindaki çirkin iftiralar ise,padisahi sehid edenler tarafindan kendilerini hakli görmeleri için uydurulmus yalanlardiSultan Ibrahim çok siddetli bir basagrisina mübtela idi Meshur tarihçi Peçevi ve Evliya Çelebi son senelerini Sultan Ibrahim devrinde tamamlamislardir1645 senesinde Venediklilerle Girit savasi basladi Ayni sene Hanya ve Resmo fethedildi1646'da Kandiye kalesi muhasara edildi 1648'de Kandiye teslim oldu Bu senede Istanbul'da yeni bir ihtilâl daha patlak verdi ve Sultan lbrahim tahtindan indirilerek sehid edildi ( rahmet eylesin)

Sâir Ruhi-i Bagdâdi, Fusus Sarihi Abdullah Sinobi bu devirde vefat etmis zatlardir

Erkek çocuklari : Dördüncü Mehmed, Ikinci Süleyman, Ikinci Ahmed, Orhan, Bayezid, Cihangir, Selim, Murad

Kiz Cocuklari : Ümmü Gülsüm Sultan, Peykân Sultan, Atike Sultan, AySe Sultan,

Gevherhan Suttan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com