Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Aşk & Sevgi - Bayanlar, Erkekler > Bayanlara Özel > Güzellik & Bakım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
burun, deviasyonu, septoplasti, septum, tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Septum Deviasyonu Septoplasti

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

uzman plastik cerrahlardan estetik nedir estetik felsefesi estetik fiyatları plastik cerrahi nedir estetik cerrahi genel cerrahi plastik cerrahi fiyatları uzman estetik açıklamaları estetik hakkında tüm aradıklarınız uzmanların estetik hakkında söyledikleri türkiyede estetik estetikle ilgili en doğru cevaplar soruların en gerçek yanıtları

Burun tıkanıklığı, burun boşluklarının herhangi bir sebeple tıkanması sonucunda burundan nefes alamama durumudur Burun tıkanıklığı birçok farklı sebepten oluşabilir Bunların başında septum deviasyonu gelir Septum, burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran dikey yönde uzanan kıkırdak ve kemikten oluşan bir bölmedir Bu bölme önden arkaya ve yukardan aşağıya düz olduğu zaman burun boşluğunu iki eşit bölmeye ayırır

Burun kemik ve kıkırdaklarının gelişimi 17-18 yaşlarına kadar devam eder Bu süreç sırasında oluşabilen çarpmalar, septumda çatlak ya da kırıklara neden olabilir Bu kırıklar iyileşirken septum kalınlaşabilir ya da eğrilebilir Septum eğrildiği zaman da burun hava yolunu daraltır veya tamamen tıkayabilir

Bunun dışında burun tıkanıklığı konka büyümesine bağlı olabilir Halk arasında burun eti olarak bilinen konkalar, burun içine giren havanın nemlenmesini sağlar ayrıca havayı ısıtır ve tozlardan, bakterilerden temizlerler Burun içinde geçirilen enfeksiyonlar, sinüzit gibi durumlar, konkaların büyümesine neden olabilir Büyüyen konka yine burun tıkanıklığı yapabilir

Burun tıkanıklığı yapabilen başka bir neden allerjik rinittir Özellike polen tozları, ya da başka alerjenler burun içinde dokuların şişmesine ve akıntıya neden olabilir Bu da burun tıkanıklığı yapabilr

Burun tıkanıklığının tedavisinde öncelikle sebebe yönelik doğru tanı konmalıdır Eğer septumda eğrilik varsa septoplasti denilen ameliyatla septumun eğri olan kemik ve kıkırdak kısımları çıkarılır, bu sırada zarları korunmalıdır Böylece zarlarında iyileşme devresinde yeni düz kıkırdak ve kemik oluşacaktır Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte burun estetiği ameliyatı da yapılabilir Aynı ameliyatta aynı cerrah tarafından iki ameliyatın yapılması daha sağlıklı sonuç verir

Konkalarda büyüme varsa bunların tedavisinde konka rezeksiyonu yapılır Yani konkaların bir kısmı kesilerek küçültülür Özellikle büyüyen kısım içinde kemik büyümesi de varsa kesilerek küçültme daha uygundur Kemik büyümesi yoksa konkalar özel aletle yakılarak büzülmesi ve küçülmesi sağlanabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com