Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Genel Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bildiğiniz, diyetle, doğru, ilgili, yanlışlar

Diyetle İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Eski 10-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Diyetle İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

“Ne yaptıysam olmadı… Yağı kestim, spor yaptım, protein takviyesi aldım ama bana mı*sın demedi” diyenler! Tam size göre haber Yan*lış yapıyor olmayasanız?
Amerikalıların yaklaşık yüzde 55′i bugün aşı*rı kilo ya da obeziteden şikayet ediyor Bir başka ürkütücü gerçek ise çocuklarda obezitenin geç*miş yıllara oranla çok daha fazla görüldüğü
“İnsanlar neden kilo vermekte bu kadar zorla*nıyorlar?” sorusunun cevabını araştıran uzman*lar, bakın diyetle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında neler buldu:
* Diyetinizden yağı çıkarmanız zayıflatır
Yanlış: Tabii ki, tahıl meyve, sebze gibi yağ
açısından düşük gıdaları yediğinizde kilo verme*niz kolaylaşır fakat yağ açısından ekmek gibi dü*şük karbonhidratlı gıdaları bol tükettiğinizde, sa*dece yağı kesmeniz kilo vermenizi kolaylaştır-maz Yağsız bile olsa hamur işleri, ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar kilo almanıza neden olur
* Haftada üç kez yarım saat egzersiz kilo verdirir
Yanlış: Sadece spor yaparak kilo vermeniz mümkün değildir Örneğin haftada 4 gün 30 da*kika yürürseniz, toplam 600 kalori yakmış olur*sunuz Bu da tartıda çeyrek kiloya denk gelir ve zaten siz günlük kalori alımınızda bundan faz*lasını alıyor ve açığı kapatıyorsunuz Ancak, sporla beraber yapılan diyet kilo vermenize kat*kıda bulunur
* Ekstra protein kas gelişiminize katkı sağlar
Yanlış: Protein, kasların yapılanmasında ve gelişmesinde kan hücrelerinin yapılanmasında, hormon ve enzimlerin düzenlenmesinde ve bağı*şıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli rol oynar Fakat aşırı protein vücutta yağ olarak depolanır Kasları güçlendirmenin en iyi yolu, kas gelişimine yönelik spor yapmaktır
* Zayıflama hapları kilo vermede çok yardım*cı olur
Yanlış: Amerikan Gıda ve İlaç yönetmeliği’ne göre obezite ya da aşırı kiloya sahip olan insan*ların zayıflama haplarını kullanmaları sonucu tansiyon, yüksek kolesterol gibi şikayetlerinin olduğu saptandı Aşırı kilo ya da obezite, zayıfla*ma haplanyla giderilmez, çok ciddi bir tedavi gerektirir
* Vitamin desteği kilo vermek için gereklidir
Yanlış: Lif ve antioksidan özelliği bakımından zengin olan sebze ve meyveler, vitamin açısın*dan daha zengindirler Günde 1500 kalorinin al*tında yemek yiyorsanız mutlaka vitamin ve mi*neral desteği almanız gerekir
Doğrular
* Yumurta yemek kilo aldırmaz
Doğru: Yumurta çok faydalıdır Kaynatılmış bir yumurtada yaklaşık 75 kalori bulunur Yumurta*lar kalori açısından da düşüktürler Antioksidan özelliğe de sahip olan yumurtanın besin değeri yüksektir
* Amerikan Sağlık Birliği, günde bir yumur*tanın yenmesini öneriyor
* Diyet yaparken yağlı yiyecekler yiyebilirim
Doğru: Diyet yapmak fizyolojik bir olaydan çok psikolojik bir olaydır Diyet yapmaya başla*dığımızda, sevdiğiniz her yemeğin yasaklanma*sı sizde o gıdaları daha çok yeme hissi uyandırır Bu tür gıdaları ölçülü miktarlarda yiyebilirsiniz
* Yürüyüş kilo vermenizi sağlar
Doğru: Diğer fiziksel aktiviteler gibi uzun yü*rüyüşler de kalori kaybına neden olur Günde 10 bin adım atarsanız 100 Kalori yakarsınız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com