Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amasra, hakkında

Amasra Hakkında

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Amasra Hakkında

Amasra

Fatih'in aslında daha Fatih olmamışken sadece Mehmet iken geldiği Amasra için “ Lala, Çeşm-i Cihan bu mudur ola?” diyerek hayranlığını anlatmışİstanbul'un fatihi böyle dediyse bize laf düşmez,Amasra'nın farklı bir havası gidip görmeden yazarak anlatamayacağım bir hava

Amasra'nın bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi Safranbolu olduğunu belirtmeden geçmeyelimYol sizi buraya getiriyor adeta,oraya giden buraya gelmeye mecburmuş gibiSırf o yol içinde gelinir zaten yeşilin her tonu yol boyunca size eşlik edecek fazla oksijen alışkın olmadığınız için sizi çarpacak

Amasra'nın iki ayrı yüzü varBir yüzü Allah'ın bahşettiği güzellik diğer yüzü ise insanın yaptığı çirkinlikFotoğrafta gördüğünüz mendirek (dalgakıran) yürüyüş yolu olarak kullanılıyor halk tarafından,oldukça uzun yürütüş yapmak için ideal en uç noktasına gidip biraz kafa dinlemek paha biçilemezPeki ya etrafı şantiye ! Fotoğrafını dahi çekmedim ama bildiğiniz sanayi çalışması var adetaBütün alet edevat yollarda,borular inşaat işleri hepsi ortalıkta Böyle bir manzaranın hemen yan tarafı rezil bir halde yarım bırakılmış duruyor Yetmiyor park alanı deniz manzaralı (!) yapılmışYahu başka yer yok mu? Bu kadar da kafanız basmıyor mu nerede görülmüş denize nazır otopark ? Hayatımda bu kadar küçük düşünen başka bir belediye görmedimMeraktan çatladım internete de giremedim bir süre Akp'nin üstüne attım suçu çünkü halk biraz isyanlarda Hes'ten sebep bazen belediyecilik hizmetlerinin verilmemesi cezalandırma sistemi olarak kullanılıyor sonra baktım ki Chp belediyesiymişPek de şaşırmadım aslında çöplerinden anlamam gerekirdiChp li belediyelerin bir çöp fantazisi var ki sormayın gitsinYaşadığım yerin belediyesinden biliyorum çöplerinden ayrılamıyorlar,çok seviyorlar çöpleri şehrin süsü oluyor

Amasra gerçekten bir cennet,gittiğinizde neden bu kadar gerildiğimi daha iyi anlayacaksınızMadem turizm beldesi olmak amacındasın hem kendini korumak hem güzelleştirmek zorundasın yok ben salaş,çirkin,bakımsız,avam takılacağım dersen o zaman ne yemek ne otel için o fiyatları belirlemeyeceksinAmasra belediyecilik ve merkezi idare yönetimi açısından yanlış yönetiliyorBu durum muhtemelen birkaç vakit sonra Amasra'nın güzelliği yaşanmadan tükenecek

Barış Akarsu , şehrin yüzü ! Yaşasaydı yine öyle olacaktı eminim çünkü memleketini çok seviyor hep dile getiriyorduYarışma döneminde memleketinden çok destek almıştı Amasra 'nın sanata karşı bir duyarlılığı olduğunu düşünüyorum zaten halkı biraz duyarlı yapan da bu bence Barış'a rahmet dilemeden geçmeyelim

Amasra'nın küçük şirin bir müzesi varCeneviz,Roma,Hellenistik döneminden kalan hatta bir savaş esnasında özellikle saklandığı düşünülen yüzyıllar sonra bulunan eserler sergileniyorÇok minik yani hayal kırıklığına uğramamanız için özellikle söylüyorumGirişte önce ücret verdik sonra zat_ı muhterem birden müzekart geçmiyor mu dedi? Geçiyor ! Eee o zaman neden sormuyorsunuz,paramızı geri aldıkBu amiyane tabirle "çingenlik" diye tabir edilen özellikler bana aittir ama ona da geçmiş artık çok da memnunum :)

Amasra iki tane C harfinin sırtsırta vermiş hali gibiO yüzden güzellikler gezmekle bitmiyor,her köşesinde ayrı ayrı vakit geçirebilisiniz

Kemere Köprüsü,Sormagir Kalesini Zindan Kalesine bağlayan bir köprüMinnacık ve çok sevimli bu köprünün Roma döneminde yapılmışTuristlerin uğrak mekanı köprünün bir ayağında güzel bir kafeterya var

Manzara = Amasra diyebiliriz sanırımBilgisayarlarımızın ekran görüntüsü yaptığımız sıkıcı iş günlerinde bakıp bakıp huzur bulduğumuz her anı burada yakalayabilirsiniz Ağlayan Ağaç hikayesine konu olan ağacın bulunduğu yerden bu manzaralarAğlayan Ağaç hikayesi ise elbette ilgi çekmek için türetilmiş bir hadise,ağaç nem tutuyor sonra da yağış olmayan bir vakitte nemini bırakıyorAğlıyor yani :) Buraya yapılan kafeterya için bir bahane diyebilirizBizde oturduk biraz soluklandık,Amasra'yı arabayla gezmeniz mümkün değil zaten gezmeyin de bu cennete ihanet olurO yüzden yoruluyor insan,hava da tarihe göre inanılmaz sıcaktı

Amasra'nın akşamı da bir başka güzelBizim orada olduğumuz gün 22 Nisan HES'e karşı yapılan bir konser vardıİnsanların tepkilerini bu yolla göstermesi gerçekten çok keyifli bütüngün gezmiş tükenmiş olarak banklara oturdukJazz-Rock karışık birşeyler çalıyorlar,güneş batıyor insanlar dans ediyor,şarkı söylüyorÖyle rahat ama bir o kadar düzenli bir ortam ki nasıl güzel bir tesadüf oldu günü batırırken geçirdiğimiz o bir saat Amasra'yı çok sevmemizi sağladı

Amasra bir balıkçı kasabası olunca balık yemek kaçınılmazÖnceden araştırmıştım iki yer ön plana çıkmıştıResmi tatil yüzünden şehir çok kalabalık ve belli ki herkes aç ! Canlı Balık, Amasra'nın en çok tavsiye edilen yeri ama her daim doluYine de şansımızı denedik ama kapının önündeki kuyruğu görünce vazgeçtikSonra Çeşm_i Cihan'a gitmeye karar verdik orada da lig tv var o gün de gs-fb maçı,mekan tıklım tıklım kuyruk yok ama kapının önünde kediyavrusu gibi bekleşen insanlar var,insanın zoruna gidiyor sanki bedava yemek yiyeceğizİlgiden sebep mekan sahiplerinin de keyfi yerine ,umurlarında değilsiniz Dön dolaş Balıkçının Yeri'ne geldik,hislerime güvendim açıkcası hiçbir bilgim yoktuKalkmaya yeltenen birinin yerine daha onlar kalkamadan oturduk :) Biz oturduktan sonra hava iyice karardı, yemek saati geldi ve burada da kuyruklar oluşmaya başladı

Amasra Salatası denilen şeye dürüst olayım pek inanmıyordumYani sirke,tuz,yağ bolca da malzeme ne olabilir ki başka ? Öyle değilmiş yemeğe doyamadım içinden "roka" çıkınca zat_ı muhterem de pek itibar etmedi hemen hemen hepsi bana kaldıO kadar lezzetliydi ki ne evde ne dışarda daha önce böyle bir salata yemedimSabah kalktığımıza zat_ı muhterem'e kahvaltı yapmayalım salata yemeye gidelim dedim saat 08:30 civarı :) İkna edemedimSalatanın içinde sanırım 40 ve üstü sayıda çeşit malzeme varSırrı bu mudur ? Sanmam bir sırları var ama söylemiyorlar bence

Balığa gelice ne yesek diye uzun süre düşündük sonra karışık olmasına karar verdikMezgit,barbun,hamsi tava istedikİyiydi ama çok iyi değildiNe bileyim salatadan sonra beni pek kesmemişte olabilirGarsonlar,mekanın sahibi hepsi çok sempatik tipler,hep güleryüzlülerSalata-üç kişilik balık tava -içkiler vs hepsi 65 tl tuttuGece burada noktalandı,mekana girdiğimizi hatırlıyorum ama çıktığımızı hatırlamıyorum güzel uzun bir geceydi,deniz kokusu,sıcak ilkbahar gecesi,büyükşehirde cendereye girmiş ruhun ferahlaması günü güzel bitirdik

Burası Bakacak Tepesi yazının başında Fatih'in şehri ilk gördüğü nokta,tam burada yine kafetarya yapılmışEsintisi güzel yazın muhteşem olduğundan şüphem yokBu arada yazın Amasra'ya ya denize girmeye geliyor insanlar özellikle de Ankara'dan gelenler ağırlıktaymışYazın çok kalabalık olur böyle kaos olurmuş gibi düşünüyorum çünkü güneşli,Karadeniz bulutluluğundan eser yok arada kalmış bir iklimÇakraz varmış denize girmek için biz gidemedik ama aklınızda bulunsun

Tatil günlerinde yani resmi tatillerde böyle bölgelere gitmemek lazımÇünkü kalacağınız yeri seçme şansınız sıfır ya önceden rezervasyon yaptıracaksınız ki ben nereden bileyim canım o gün nerede kalmak isteyecek sınırlandıramam ki kendimiElbette yer yoktu,bir de zat_ı muhterem'in madem bu manzaradayız denize bakan bir yerde kalmak istiyorum sınırlandırması geldiİşin kötü tarafı denize bakmayan denize bakan hiçbir yer yokSahilin sonuna göre umutsuzca yürüdük,yol üzerinde tüm otellere yer sordukYoktu olanlar ise deniz görmüyordu :) Apartlar var ama apart olayına hiç sıcak bakamıyorum birisinin evine girmiş gibi hissediyorum kendimi, hiç huzurlu bir durum değilNeyse son otele geldik,manzarası güzel ortam güzel içini bilmiyoruz ama yer var mı sorumuza denize bakan bir oda var cevabıyla huzura erdik Hotel Amastris birisi rezervasyonunu iptal etmiş,şans bize gülmüşBungalow odaları da var onlar bile dolmuş hava tam yaz olmamasına rağmen,oda çok büyüktü,şükür ki denize karşıydı,ferahtı gece kaloriferi o kadar çok yaktılar ki darallar geldi,kahvaltısı da iyiydi,bu tip seviyede otellerde sabah kahvaltılarında "anne keki" yapmazlar mesela sıcak sıcak o bile vardıAmasrada oteller yaz oteli buna göre değerlendirin büyük beklentilere girmeyin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com