Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
derişim, konsantrasyon

Derişim (Konsantrasyon) Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Derişim (Konsantrasyon) Nedir?

Çözeltideki çözünen madde miktarı (konsantrasyon)

Belirli miktar çözeltide veya çözücüde çözünmüş olarak bulunan madde miktarına derişim (konsantrasyon) denir

Derişim, birçok şekilde ifade edilebilir Çözünen madde miktarının belirtilmediği bir ifade şekli olan doymuş, doymamış, aşırı doymuş, seyreltik veya derişik gibi ifadelerin yanında çözünen madde miktarının nicel olarak ifade edildiği yüzde derişim, molarite, ppt, ppm ve ppb, molalite, normalite gibi ifadeler de kullanılabilir Bunlardan başka mol kesri, mol yüzdesi gibi derişim tanımları da kullanılabilir

Derişim hesaplarında çözelti miktarından çözünen miktarını çıkartmak gerekir Örneğin %10'luk 100 gr tuzlu suda, 10 gr tuz, 90 gr su bulunur Öğrencilerin derişim problemlerini çözerken sık sık yaptıkları bir hata, bu hususu unutmaktır İlk adım olarak çözeltideki çözen ve çözünen miktarlarını bulmak doğru bir başlangıçtır

Hacimsel derişim hesabında ise yine kütlesel (ağırlıksal) derişimde olduğu gibi çözelti hacminden çözünen hacmini çıkartmak gerekir Genellikle sıvı-sıvı çözeltilerinde kullanılır Örneğin %10'luk 100 ml HCl çözeltisinde, 10 ml HCl asit ve 90 ml su bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com