Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi > Hayatından Kesitler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, gözüne, oldu

Atatürk'ün Gözüne Ne Oldu ?

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Gözüne Ne Oldu ?

Atatürk’ün cepheden çekilmiş bazı fotoğraflarında çok dikkat edilirse, sol gözünde belli belirsiz hafif bir kayma olduğu göze çarpar

Bu konuda edindiğim bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum

Atatürk'ün çocukluğunda ve okul yıllarında gözlerinden bir rahatsızlığı yoktur

Askeri okula girerken tam teşekküllü hastaneden rapor alınması gerektiği ve okul hayatı sırasında da sık sık sağlık kontrolleri yapıldığı için, gözlerinden rahatsızlığı söz konusu değildir

Ancak, Trablusgarp Muharebeleri sırasında bir gözünde hafif de olsa bir görme sorunu başlar

Derne Kuvvetleri Komutanı Binbaşı Mustafa Kemal, Ayn-ı Zâra baskınında, bir küherçel parçasının sol gözüne girmesiyle gözlerinden rahatsızlanır

Kısa bir süre Kızılay hastanesinde yatar

Ancak burada ciddi bir tedavi göremediği için rahatsızlığı nükseder

Bu durum, Binbaşı Mustafa Kemal’in, Ayn-ı Mansur Karargâhı’ndan, Kerim Bey’e yazdığı 22 Mayıs 1912 tarihli mektupta da açıkça görülmektedir:

“Aziz Kardeşim Kerim Bey,

…Tobruk’ta birkaç gün kalarak başarılı bir netice veren 22 Aralık 1911 Muharebesi’ni yaptıktan sonra Derne’ye geldik

Derne Kuvvetleri, Derne Vadisi’yle iki kısma ayrılmış bir haldedirEnver zaten batıdaki kuvvetle bulunuyor Nuri’yi de onun Kurmay Başkanı yaptık Ben de Fuat’ı alıp Doğu Kolu Kumandanı sıfatıyla Doğu Kuvveti’ne katıldım Yollarda oldukça yorulmuş, ıslanmış, üşümüş, sefalet çekmiştik Derne’de de henüz başlangıç halinde bulunulduğu için sefaleti gidermek mümkün olamamıştı

16/17 Ocak 1912 Baskını’yla başlayan 17 Ocak Muharebesi gecesi ve günü zaten hastalıklı görünen sol gözüm kanlandı ve görmez oldu Istırabın derecesi vazife yapmama mani oldu

Hilâliahmer (Kızılay) Hastanesi’ne yattım Bir ay tedaviden sonra tam olarak göremediğim halde hastaneden çıktım

Vaziyet biraz büyüdüğü için Enver Umum Kumandan, ben de Derne Kuvvetleri Kumandanı oldum Bu sırada idi ki, 3 Mart 1912 günü umumi bir muharebe oldu Bugün de olağanüstü yorgunluk ve açlık ve muharebe geceye kaldığından soğuğa maruz kaldık Bunun sonucu olarak gözümün rahatsızlığı ertesi gün nüksetti

On beş gün kadar yataktan kalkamadım, gözlerimi açamadım Nihayet ıstırap geçti, tekrar işe başladık Fakat sol gözüm daha az görür oldu Doktorlar Mısır’a gitmemi tavsiye ettiler Ben razı olamadım Nihayet bugüne kadar görme derecesinde bir fark görülemeyecek o derecenin yerleştiğine hükmedilmiştir Gerçi uzman doktor zamanla açılacaktır diyor, fakat ben inanmıyorum

Bu harbin bitmesinden sonra askeri hayata veda ederek istirahat köşesine çekilebilmek ihtiyacı bilmem nasıl sağlanacak ?

…Bu mektubun salimen size ulaşacağından emin olduğum için bu kadarla yetiniyor ve mektubunuzu, hatta telgrafınızı bekliyorum Hürmetle gözlerinizden öperim kardeşim

Binbaşı Mustafa Kemal, yukarıdaki mektubu gönderdikten bir süre sonra, önce takma isimle Kahire’de hastahanede kalır

Daha sonra Teşkilât-ı Mahsusa Reisi Eşref Sencer Kuşçubaşı Bey’le Viyana’ya gider Prof Fox’a muayene olur ve bir de ufak operasyon geçirir

Hayatının sonuna kadar sol gözündeki (zaman zaman fark edilen) hafif kaymanın sebebi bu olsa gerekir

Ahmet AKYOL

Evet arkadaşlar resime baktığınızda bir gözüyle bakış açıları farklı bunun nedeni göz kaslarının gördüğü hasardan kaynaklanıyor ATAMIZI bu zorluklara rağmen yurdumuzu çok iyi savunmuştur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com