Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
maliformis, passiflora

Passiflora Maliformis

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Passiflora Maliformis

Passiflora Maliformis Bitkisi Hakkında - Passiflora Maliformis Hakkında

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Takım: Malpighiales
Familya: Passifloraceae
(Çarkıfelekgiller)
Cins: Passiflora
Tür: P maliformis
Binominal adı
Passiflora maliformis

Passiflora maliformis, çarkıfelekgiller familyasından çarkıfelek cinsinin bir türüdür

Passiflora maliformis İngilizcede Tatlı Su kabağı, Kabuklu elma, Yabani mor çarkıfelek yada Tatlı Kupa olarak da bilinmektedir Özellikle tropik kuşakların biraz uzağındaki serin yerlerde iyi gelişir Buna karşın 0 derece ve altındaki uzun süreli soğuklara dayanıklı değildir

Aynen Passiflora alata türüne benzer çiçeklere sahiptir Ufak yeşil veya sarı veya mor yenilebilir meyvelere sahiptir Meyvelerinin kabukları çoğu çarkıfelek türüne göre serttir ve soyulması, açılması zordur, beyaz, sarı portakal etli meyve kısmı aromalı ve kokuludur Meyveleri taze tüketilebildiği gibi meyve suyu yapımında da kullanılabilir Tohumdan veya çelikten çoğaltılabilir Özellikle Karaibler, Orta Amerika ve Güney Amerika'nın kuzey bölgelerine yayılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com