Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyodizel, enerji, türkiyede

Türkiye'de Biyodizel Enerji

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bugün ülkemizde 1,5 milyon ton kurulu kapasite bulunmaktadır Şu anda Türkiye, kurulu biyodizel üretim kapasitesi itibarı ile Almanya’dan sonra Dünya ikincisidir

Türkiye biyodizelde kurulu kapasite itibariyle Dünya'da Almanya'dan sonra 15 Milyon Ton ile ikinci sırada yer almaktadır Türkiye kurulu kapasitesini özellikle AB'nin kendi ihtiyacı için zorunlu kıldığı miktarları karşılayabilecek ve biyodizelde önemli bir ihracat merkezi olabilecektir

Resmi büyütmek için tıklayın

Bu tesisler ülkemizin dört bir yanına dağılmıştır Bölgesel yaygınlığı “Enerjinin Verimliliği” açısından son derece yararlı olduğu düşünülebilecek Biyodizel yatırımı yapan firmalarımızın % 65’i tarımdan gelmiş ve bunların % 50’si yağ sıkma fabrikalarıdır Bu dönüşümün ana sebebi atıl kapasitelerinin değerlendirilerek, sürekli istihdam sağlayabilmektir Tarımsal Üretici Birliklerimizde Biyodizel işine ilgi duymakta ve girmektedirler Çukobirlik tesisini kurmuş, Antbirlik de tesisini kurmak için kapasite raporunu almıştır

Biyodizel Üreticileri özellikle ülkemizde gıdada kullanılmayan, bu nedenle tarımda yaratacağı etkileri biyodizele bağlı etkileri görülebilecek Kanola ve Aspiri seçmiş, ülkemizin dört bir yanında sözleşmeli tarıma yönelmişlerdir

Ancak gelinen noktada anlaşılmıştır ki biyoyakıtlar kendisini ifade etmeyen bir kanun içinde yer aldıklarında eşyanın tabiatına aykırılık zuhur edecek ve gelişme sağlayamayacaklardır

Bugün tıkanma noktasına gelen biyodizel enerjide dışa bağımlığımız ve gelecekteki riskler de göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılmalı, tarımda Tarım Kanunu’nun amacına uygun yeni fırsat açılımları yaratılırken Çevre Kanunu’nu gerekliliklerini kapsayan karbondioksitle mücadele eden dünya ile de bütünleşilmelidir

10052005 Tarihli “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretim Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun” yeniden ele alınarak Tüm yenilenebilir enerji kaynakları gibi Biyoyakıtlar ve Biyodizel Kanun içinde yer almalı, geliştirilmeli ve teşvik edilmelidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com