Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çıkış, destan, dönemleri, hikayenin, masal, mesnevi, ortaya, roman

Masal - Destan - Mesnevi - Roman - Hikayenin Ortaya çıkış Dönemleri

Eski 05-06-2009   #1
[KAPLAN]
Icon47

Masal - Destan - Mesnevi - Roman - Hikayenin Ortaya çıkış Dönemleri

Masal ve destanlar sözlü edebiyat geleneğimize ait ürünlerdir Yani henüz yazı kullanmadan önce ortaya çıkmışlardır Günümüze ağızdan ağıza söylenerek, dilden dile aktarılarak gelmiştir

Halk hikayelerine ilk örnek Dede Korkut hikayeleri olarak bilinir Bu hikayeleri incelediğimizde 15yy Anadolu Türkçesi kullanıldığı görülür Yani Oğuzlar zamanıdır O zaman diyebiliriz ki halk hikayeleri de destan ve masal gibi yazıdan önce ortaya çıkmış fakat başarılı bir şekilde yazıya aktarılmışlardır

Mesnevi, nazım biçimi olarak İran edebiyatının malıdır Arap ve Türk edebiyatına İranlılardan geçmiştir Türk edebiyatında mesnevi, divan edebiyatı nazım türlerindendir Türk edebiyatına girişi 11 yüzyılda Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı yapıtıyla başlar

Roman ve hikaye Tanzimat döneminde edebiyatımıza girmiştir Batılılaşma döneminin etkisiyle, batı edebiyatlarının mahsulü olan bu türler de edebiyatımıza girmiştir

Ders kitabımızdaki bu sorunun asıl amacı, bizlere edebi geleneklerimizi ve geleneklerin ürünleri kavratmaktır Özetle şunu diyebiliriz; masal, destan gibi ürünler sözlü edebiyat geleneğine; mesnevi divan edebiyatı geleneğine; roman, hikaye gibi ürünler de Tanzimat dönemi Türk edebiyatı geleneğine ait anlamaya bağlı olay yazılarıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com