Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
haftası, ile, ilgili, kanser, kompozisyon

Kanser Haftası İle İlgili Kompozisyon

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kanser Haftası İle İlgili Kompozisyon

Kanser haftası ile ilgili kompozisyon

1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edildi Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'nun çabaları ile yurdumuzda ilk kanser hastanesi 1956 yılında Ankara'da açıldı

Kanser hastalığının gerçek nedeni tam olarak bilinmiyor Ancak çok alkol ve sigara içenlerde boya işlerinde çalışanlarda kimyasal maddelerle uğraşanlarda güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda hastalık daha çok görülmektedir

Kanser bir hücre hastalığıdır Hücre canlıların yapı taşıdır Yapıları ve işlevleri birbirine benzeyen hücreler bir araya gelerek dokuları dokular birleşerek organları ve sistemleri oluştururlar

Hücrenin ana özelliği bölünüp çoğalmasıdır Bölünüp çoğalan hücreler vücuttan atılır

Kanser hücrenin olağandışı bölünüp çoğalmasıdır Kanserli hastalarda hücre canlının zararına çoğalır Organların işlevlerini yapmalarını engeller

Halk sağlığı yönünden kanserin önemi; hastalığın öldürücü olması ve sık görülmesidir Bu açıdan bakıldığında kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık sorunudur

Kanserle savaşabilmek zararlarını azaltabilmek için halka hastalığın önemini ve kanserle savaş yollarını anlatmak gerekir

Tıp biliminin gelişmesi insanların eskiye göre daha bilinçli yardım istemeleri pek çok insanı kanserden kurtarıyor Gün geçtikçe kanserden kurtulanların oranı daha da artacaktır

Kanser konusunda hastaya yardımcı olmak hastalıkla ilgili araştırmaları desteklemek doktorların eğitimine yardımcı olmak için 1947 yılında Ankara'da Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu adı ile bir dernek kuruldu Dernek kuruluşundan bu yana yurttaşları kanserin erken tanımı ve iyileştirme konularında uyarıyor Kanser hakkında bilgili olmamız için çalışmalar yapıyor Bu kuruluş 1952 yılından beri Türk Kanser Haberleri adlı bir dergi çıkarmakta isteyenlere dergiyi parasız göndermektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com