Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilig, biligkutadgu, kutadgu

Kutadgu Biligkutadgu Bilig

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kutadgu Biligkutadgu Bilig

KUTADGU BİLİG

Yusuf Has Hacib tarafından 1069–1070 seneleri arasında yazılmıştır İslâmî-Türk edebiya*tının ilk eseridir Eser Tabgaç Buğra Karahan namına yazılmıştır

ESERİN MUHTEVASI:

* Eserin mevzuu, gerek ferd gerek cemiyet halinde yaşayan insanların, iyi bir siyasetle idare edilip, dünyada, ahirette mesut olabilmeleri için tutulacak yolları gösterir
* Eser, mesnevi şekliyle yazılmış, manzum bir eserdir
* Eser,6645 beyitten oluşmaktadır
* Eserin yazılışında karşılıklı konuşma tarzı kullanılmıştır Eserde dört kişi konuşturulmuştur Bunlardan biri adaleti (Kün Togdı),biri saadeti (Ay Toldı),biri aklı(Ögdülmüş),biri de kanaat ve akıbeti (Odgurmuş) temsil eden alegorik şahsiyetlerdir
* Kitap, İslâmî- Türk edebiyatının ilk siyaset-name örneğidir
* Yusuf Has Hacib, Arapça çevirisinden okuduğu Yunan felsefesinden, Çin kaynaklarından, eski Türk geleneklerinden ve Cengiz yasasından yararlanarak geçerli, kararlı ve sağlam bir düşünce sistemi geliştirmeye çalışmıştır

DİL HUSUSİYETLERİ:

* Eser, Kaşgar Hakaniye Türkçesi ile yazılmıştır
* Halk arasında yaygın edebî söyleyişlere, halk deyimlerine ve atasözlerine yer vermiştir Sanatlı söz söyleme, eserde görülür
*Cinaslı söylenmiş Maniler vardır Eserde hayli kuvvetli bir ahenk vardır Aliterasyonlar, mısralarda zengindir Eser fikri lirizm özelliği taşır

ESERİN NÜSHALARI:

* Eserin üç nüshası vardır:
1 Avusturya'da Viyana Kitaplığı'nda bulunan nüshası, Uygur harfleriyle yazılmıştır,1439 Herat
2 Mısır, Kahire nüshası, Arap harfleriyle yazılmıştır
3 D Türkistan, Fergana nüshası, Arapçadır, 1914,Nemengan şehrinde bulunmuştur
Bu nüshaların üçü de, TDK tarafından 1942- ı 943 senelerinde, faksimile usulüyle neşredilmiştir

BİBLİYOGRAFYA:

* Reşit Rahmeti Arat: "Kutadgu Bilig I"
* Reşit Rahmeti Arat: "Kutadgu Bilig II Tercüme, Ankara, 1959"
*TDK : "Kutadgu Bilig, tıpkıbasım, 1 Viyana nüshası, İst 1942"
* WRadloff: "Das Kudatku Bilik des Jusuf Chass-hadschib II, Petersburg, 1900-1901

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com