Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cumhuriyeti, estonya, sosyalist, sovyet

Estonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Estonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

SSCB taslakları - Estonya tarihi - Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri hakkında

(Rusça)

Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik

Bayrak Arma

Başkent: Tallinn

Resmi dili Estonca, Rusça

Milli Marşı Estonya SSC Milli Marşı

Siyasal statü Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Tarih

- Kuruluş tarihi 30 Aralık, 1940

- Yıkılış tarihi 26 Aralık, 1991

Yüzölçüm

- 1991 45227 km² (17462 sq mi)

Nüfus

- 1991 est 1565662

Nüfus yoğunluğu 34,6 /km² (89,7 /sq mi)

Para Birimi Sovyet rublesi

Zaman dilimi UTC +3

Estonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, kısaca: Estonya SSC (Estonca: Eesti Nõukogude Sotsialistlik Vabariik, kısaca: Eesti NSV), II Dünya Savaşı sırasında, 21 Haziran 1940'ta Sovyetler Birliği'ne katılan bir cumhuriyettir Kısa bir süre sonra bağımsızlığını ilan eden ülke 6 Ağustos 1940'ta tekrar Sovyetler'e katılmıştır 1941'de Almanya tarafından işgal edilen ülke 1944'te Sovyet askerleri tarafından tekrar alınmıştır Estonya'nın bağımsızlığı döneminde Narva'nın bir parçası olan Jaanilinn, 1945'in Ocak ayında Rusya SFSC'nin Leningrad iline bağlanmış ve İvangorod isimini almış ve 1954'te kent statüsü kazanmıştır

ABD, Birleşik Krallık, Türkiye ve diğer bazı batı ülkeleri Estonya'daki Sovyet egemenliğini kabul etmemiş, bu ülke ile diplomatik ilişkilerini bağımsız bir devlet statüsünde devam ettirmiştir

Estonya SSC, 20 Ağustos 1991'de, Sovyetler'in dağılma sürecinde, ülkedeki ayaklanmalar ardından resmen ve fiilen Sovyetler Birliği'nden ayrılmış ve Estonya Cumhuriyeti kurulmuştur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com