Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cin, nergisi

Çin Nergisi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çin Nergisi

Çin Nergisi - Çin Nergisi Hakkında - Çin Nergisi Çiçeği - Çin Nergisi Bakımı - Çin Nergisi Özellikleri

Çin nergisi (Narcissus tazetta), nergisgiller (Nergisgiller) familyasından 20-60 cm boyunda, soğanlı çok yıllık bir bitki

Morfolojik özellikleri

Yapraklar 4-6 adet ve şerit şeklindedir Çiçekler uzun bir sapın ucunda 3-10 adet ve şemsiyeye benzer halde dizilmişlerdir

Perigon olan çiçek; 2-4 cm uzunluğunda ve açık sarı renkte, kaidede birleşik ve tüp şeklinde uzamış, tepede 6 loplu ve lopların ortasında altın sarısı renkte ve halka şeklinde ve loblardan daha kısa taç bulunur Meyve 3 bölmeli bir kapsüla olup, tohumlar yarı küremsi şekilde ve siyah renktedir Ocak- Mart ayları arasında çiçek açar

Dağılımı ve yetiştirilmesi

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde 0-850 m rakımlar da çam ormanları altında, maki içerisinde ve su kenarlarında tabii olarak yetişirken, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir

Etkisi

Soğanını yiyen kişide ise; kusma, bulantı, ishal, sara nöbetinde olduğu gibi kasılmalar ile titremeler gözlenir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com