Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bileşikler, fenol

Bileşikler - Fenol Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bileşikler - Fenol Nedir?

Fenol benzen halkasına OH- molekülünün bağlanmasıyla oluşur Benzen molekülüne bir OH grubunun bağlanmasıyla oluşan organik bileşik (C6H5OH)

Fenoller, aromatik halkaya bir ya da daha fazla hidroksil grubunun bağlandığı aromatik bileşiklerdir Saf halde, renksiz veya beyazdan hafifçe pembeye çalan renkte kristal katı şeklindedir Tatlımsı, buruk bir kokuya sahip fenollerin tespit limiti havada 40 ppb, suda ise 1-8 ppm?dir Suya kıyasla çok yavaş buharlaşır, suda orta dereceli bir çözünürlüğe sahiptir ve oldukça yanıcıdır

70px-Phenol2svgpng
Fenol halkası

Kendine özgü bir kokusu vardır ve zehirlidir 43°C'ta ergir, 182°C'ta kaynar Yoğunluğu 1,0722'dir Havanın etkisiyle kızılımtırak bir renk alır Monoklor benzenin seyreltik soda eriyiği ile basınç altında 300°C'ta ısıtılmasıyla elde edilir Demir (3) klorür çözeltisiyle menekşe rengi oluşur Bu tepkime fenolün ayıracıdır % 5'lik çözeltisi hastanelerde dezenfektan olarak kullanılır Boyarmadde sanayiinde, ilâç sentezlerinde, fenol - formaldehit reçineleri üretiminde kullanılır
  • Ampirik (kimyasal) formülü C6H6O şeklindedir
  • Zayıf asidik özelliğe sahiptir
  • Alkol değildir
  • Sulu çözeltisi FeCl3 ile mor renk verirBu fenolun tanınma reaksiyonudur
  • Fenol formaldehit ile polimerleşerek plastik oluşturabilir
fenoller ve alkoller arasında birçok açıdan benzerlik olmasına rağmen bu benzerlikler yalnızca biçimsel yöndendirkimyasal tepkimeleri genellikle büyük ölçüde farklıdırfenoller suda asit özelliği gösterirken,alkoller göstermezlerbuna karşılık fenoller ester oluşturmaları açısından alkollerle benzerlerbirçok fenol özellikle triklorofenol(TKF) antiseptik özellik taşırlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com