Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bozonu, higgs

Higgs Bozonu

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Higgs Bozonu

Higgs Bozonu
Higgs Bozonu Nedir - Higgs Bozonu Hakkında - Higgs Bozonu Konu Anlatım

Peter Higgs, Gerald Guralnik, Richard Hagen, Tom Kibble[1] , Francois Englert ve Robert Brout tarafindan Standart Model deki fermiyonlara kütle kazandırmak için varlığı öne sürülmüş spini 0 olan parçacık Henüz varlığı doğrulanmamıştır, H veya h olarak kısaltılır

Kuramsal ayrıntılar

Standart Model içindeki kuvvet taşıyıcı ayar bozonları kısa erimli doğaları sebebi ile kütleli olmak zorundadırlar Higgs spin'i 0 olan kompleks bir alandır Bu iki yüksüz iki de yüklü parçacığa karşılık gelir Higgs potansiyeli Kendiliğinden Simetri Kırılması dolayısıyla bir vakum beklenen değerine VBD sahip olur Aynı zamanda sözü geçen 4 parçacıktan sadece bir tanesi kalır VBD, SU(2)_L ayar alanın 3 tane ayar parçacığına kütle verir Bu 3 ayar parçacığı $W^{pm}$ ve Z^0 bozonlarıdır

Deneysel ayrıntılar

Varlığı deneysel olarak henüz ispatlanmamış olan Higgs bozon için LEP-2 den elde edilen sonuç kütlesinin 115 GeV den büyük olması gerektiği şeklindedir Arama çalışmalarına Fermilab da CDF ve D0 deneylerinde devam edilmektedir

2008 yılının sonlarında çalışması planlanan CERN'deki LHC hızlandırıcısında yapılacak CMS deneyi, ATLAS, LHCb deneyi ve ALICE deneylerinde Higgs parçacığı yanı sıra Standart Model ötesinde nasıl bir fizik olduğu araştırılacaktır

Haberler

İngiliz fizikçi Stephen Hawking, LHC deneyinin Higgs bozonunu bulamayacağına dair Profesör Kane ile iddiaya girerek 100$ yatırdı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com