Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Ege Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eşme, güneyköy, köyü, uşak

Güneyköy Köyü Eşme Uşak

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Güneyköy Köyü Eşme Uşak

Güneyköy Köyü Eşme - Güneyköy Köyü Bilgileri - Güneyköy Köyü Hakkinda - Güneyköy Köyü Eşme Resimleri

Güneyköy, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür

İlçe: EŞME - İl: UŞAK

Köy Muhtarı: ALİ SÜMER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (276) 414 61 77

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 74 km

İlçeye Uzaklığı: 10 km

Rakım: m

Tarihçe
Uşak ili merkezine 80 km mesafede bulunan Zahman köyünden ayrılan bir gurup Eşme ilçesine bağlı bu köyü kurmuşturZeybek dede,arap mehmet,kıvraklar,ekizler Zahman köyünden ayrılıp Güneyköyü kuran grup içinde yer almışlardırKöyün tarihi 1800 lü yıllarda başlarKöyün ilk muhtarı da arap Mehmet'tirYunan işgalinin sona erdiği günlerde tüm kayıtlar yakıldığı için resmi nitelikte fazla bir belge bulunmamaktadırGüneyköy bir yörük köyüdür(Bakınız Uşak ili merkez ilçesi Zahman Köyü halkına Vikipedi)Köyün ilk kurulduğu yer ormanlık bir dağ eteği olmasına rağmen bilinçsiz tüketim neticesinde bugün ormandan yoksundurKöyden demiryolu geçmesi ile birlikte hayvancılık ve tarım tamamen bitmiş tüm köy halkı DDY dan geçinir olmuşturBunun neticesinde köyde okuma yazma oranı %95 in üzerine çıkmıştır

Coğrafya
Kütahya'nın bir ilçesi olan Uşak 15071953 tarihinde İl olmuşturYine aynı tarihte (1926 yılına kadar Saruhan daha sonra) Manisa İlinin bir ilçesi olan Eşme de Uşak iline bağlanmıştır Güneyköy'de 15071953 tarihine kadar doğanların nüfusunda ili Manisa ilçesi Eşme olarak yazılmıştırUşak iline 74 km, Eşme ilçesine 10 km uzaklıktadır

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 165
1997 158

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır okul iki derslikli olup çok uzun süreden beri kullanılmadığından dolayı yıkılmak üzeredir yıkılıp yeniden inşa edilmeden tekrar kullanılması mümkün değildir eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır 2009 yılında arıtma sistemi yapılarak evlere su verilmeye başlanmışdırFaal durumda sağlık ocağı mevcuttur

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com