Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büyük, çocuk, nimettir, sağlıklı

Sağlıklı Çocuk Büyük Bir Nimettir

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sağlıklı Çocuk Büyük Bir Nimettir

Sağlıklı Çocuk Büyük Bir Nimettir Hikayesi - Handan Akbaş Yazıları - Handan Akbaş - Sağlıklı Çocuk Hikayesi

Günlük alışverişimi yaptığım mahallemizin marketinde dolaşırken, dikkatimi çekti bir anne oğul Onbeş onaltı yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim, annesinin elinden sıkı sıkı yakaladığı, görünüşte sağlıklı zannedilen bir gençti Sürekli raflara bir şeyler almak için hamle yapıyor, annesi bir eliyle onu kaçırmamak için tutarken, diğer eliyle alışveriş yapmaya uğraşıyordu

Bakışlarımla rahatsız etmemek için onlara bir daha dönüp bakmadım, fakat annenin sürekli

-dur yapma gibi ikazlarından, zeka geriliği olduğunu anladım, alışverişimi bitirip çıktım

Yarabbi akıl ne büyük nimet!

Akıllı çocuk sahibi olanlar, her gün şükür etsek, korkarım ki bunun karşılığını yerine getiremeyiz Vücut ve akıl sağlığı yerinde çocukların, bir iki yaşına kadar konuşma mama yeme düzeni sağlanıp, tuvalet alışkanlığı öğretilip, bezden kurtulunca, her gün yeni şeyler öğrenerek, hayatları normal seyrinde devam ediyor

Özürlü çocuk sahibi olanlara Rabbim yardım etsin! Onların, yaşadıkları sürece gözleri hep üzerlerinde olması gereken, hiç büyümeyen, öğrenme zorluğu olan çocukları, bir ömür boyu iç sızısı olacaktır

Anneler çocuk büyütürken, gençliklerinin verdiği sabırsızlıkla, daraldıkları zaman bazen çok yanlış bir davranış olan beddua etme gibi hataya düşebiliyorlar Annem bizleri büyütürken her zaman:

-Sakın hiç kimseye beddua etmeyin Melekler hayırlı duaları Mevla’ya takdim ederler Kötü dua ve sözleri Allah’ü Tealaya götürünce ,bunları sahibine geri çevirin diye buyururmuş, derdi Kötü söz her zaman sahibine döner Bir insan birisine bela okuduğu zaman, onun dehşetinden arş titrer, derler Akıllı bir insan, ne evladına ne de başkalarına bela okumaz

Bu galiba alışkanlık meselesi Evinde öyle eğitim alan bir kız, anne olunca, ağız dolusu belayı çocuklarına söylüyebiliyor Düşünmüyor ki, o bela çocuğuna erişirse, yine onun ciğeri yanacak!

Sağlıklı çocuk büyütmek bize büyük bir lütuf olmalı Kızı olan oğlum yok diye üzülmemeli, oğlu olan ille de kızım olsaydı diye dertlenmemeli Eli ayağı yerinde, akıllı çocuklar bu dünyanın en tatlı nimetleridir

Onları iyi ahlaklı, vatana millete hayırlı bireyler olarak yetiştirmek boynumuzun borcu olmalı

Yoksa kafamız kızınca ağız dolusu beddua ile, işitenlerin de yüreğine üzüntü salmaktan başka, o musibetin çocuğumuza gelme ihtimalini de düşünmeliyiz Her zaman üzerlerine hayır dua etmeli, onların küçük de olsa birer birey olduklarını düşünerek, gurur kırıcı hitap ve söylemlerden kaçınmalıyız Bazı olaylar ve işlerde fikirlerini alarak, onların özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı olmalıyız

Onlar bizim canlarımız, yarınlarımız, dünya meyvelerimiz, geleceğimiz her şeyimiz

Unutmayalım ki günler çok çabuk geçip, o çocuklar yarının anne ve babaları olacaklar Ne ekersen onu biçersin misali, hayırlı evlatlar yetiştirelim ki, yarınların tutarlı,akıllı, karakterleri oturmuş kişilikli gençlerini hazırlamış olalım

Her zaman sakin, incitmeden, gururlarıyla oynamadan, yanlışlarını da örneklerle göstererek, doğruyu bulmalarını sağlayalım Bağırıp, çağırarak kırıp dökerek eğitim olmaz Yanlışları yapa yapa doğruya ulaşmalarına çabalayalım

Unutmayalım ki rüzgar eken, fırtına biçer

Handan Akbaş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com