Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahireti, bayram, olanin, olur, ramazan, ömru

Ömru Ramazan Olanin Ahireti Bayram Olur...

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ömru Ramazan Olanin Ahireti Bayram Olur...

"İmkânsız" mı dedin?

Olur mu dostum, hiç yakışır mı sana?

Neden Allah yokmuş gibi konuşuyorsun? Bilmiyor musun; Allah yokmuş gibi konuşmak günahtır

Allah var Allah'a iman var İman varsa imkân var Allah'ın olduğu yerde "imkânsız" demek olur mu?

Yoksa sen yaptığın işe besmelesiz mi girişiyorsun?

Bismillah demek, "Ben bu işi Allah sayesinde yapıyorum" demektir

Bismillah demek, "Ben bu işe Allah'ı dahil ediyorum" demektir

Bismillah demek, "Allah'tan yardım istiyorum" demektir

Bismillah demek, "Ben bu işi Allah'a ısmarlıyorum" demektir

İmkân dediğin nedir ki dostum?

Eğer imkânı olanlar daha çok infak etseydi, Allah yoluna en çok verenler en varlıklılar olurdu Bak etrafına, bunun hiç de böyle olmadığını görürsün Kaldı ki, insan olmak bir imkândır Akıl paha biçilmez bir imkândır Sıhhat bir imkândır İman bin imkandır

Dahası, Allah sonsuz imkândır Kur'an imkândır Peygamber imkândır Namaz imkândır Oruç imkândır Bütün bu imkânlardan ne kadar yararlandın? Mesela, Allah'ı imkân olarak gördün mü?

Çocuklarının geleceğini düşünürken, ailenin geleceğini düşünürken, yaşadığın toprakların geleceğini düşünürken, ait olduğun medeniyetin geleceğini düşünürken? Evet bütün bunları düşünürken, Allah'ı da hesaba dâhil ettin mi?

Hicrete niyet ettinse Sevr'in eteğinde dolaşma dostum, zirvesine çık Zirvesine, yani “bittim” noktasına, “Ben bittim, sen yet ya Rabbi!” noktasına…

Eğer Mekke'nin hakkını verdin ve imkânların tümünü tükettinse, yeni imkânlar üretmek için Medine'nin yollarına düş Düşmanların kalabalık olabilir Korkma! Dostun büyük, en büyüktür Fakat En Büyük Dost'un yardımı, kulun gücünün bittiği yerde gelir O yer, Sevr'in zirvesidir

Haydi, davran ve tırman Yükseğe, daha yükseğe, en yükseğe

Ne var Sevr'in tepesinde?

Allah'ın vaat ettiği yardım var

Niçin oradadır Allah'ın vaat ettiği yardım?

Orası kulun gücünün bittiği yerdir de ondan İlahi yardım, kulun "Ben bittim ya Rab!" dediği yerde yetişir Sünnetullah bu, Allah'ın geleneği bu, değişmez âdeti bu Akıllılık, Allah'ın sünneti bana uysun diye beklemek değildir Akıllılık, Allah'ın sünnetine uymaktır O'nun eşsiz fiilinin sırrını çözmektir İlahi fiilin sırrına erip, gereğini yapmaktır

Peki, nasıl olacak bu iş?

Kolay dostum, çok kolay Şu formülü unutma: Öncekiler neyle felaha erdilerse, sonrakiler de aynı şeyle felaha erecekler Çağ değişir, zaman değişir, mekân değişir, imkân değişir, alet değişir Fakat ‘âdet’ değişmez, temel zaafları ve meziyetleriyle insan değişmez

İnsan tutmalı dostum, insanı tutmalı Hiç olmazsa, takım tutanlar kadar heyecan ve aşkla Hiç olmazsa, zar atanlar kadar umutla ve şevkle Hiç olmazsa, boğazına kadar günaha batanlar kadar cesaret ve cüretle

İnsanı tutmalı ve onu onarmalı İmha olmuş insanı inşa etmeli Bunun için de yüreğine açılan kapıyı bulup tıklatmalı Açılmıyor diye ayrılmamalı Günlerce, haftalarca, hatta aylarca beklemeli Ha açıldı ha açılacak diye Kâbe'nin kapısında bekler gibi beklemeli Açılırsa eğer, Kâbe'ye girer gibi girmeli; heyecan zirvede, aşk dorukta?

Kalbe, kalplere giden yolun harita ve pusulası yerine vahyi almalı, Kur'an'ı almalı Satırdaki âyetlerle sadırdakileri, tohumla toprağı, etle tırnağı, anayla evladı, bülbülle gülü buluşturur gibi buluşturmalı İş budur, eylem budur, yol budur Tıpkı Kur'an şairi Akif'in dediği gibi:

Allah'a dayan saye sarıl hikmete râm ol

Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol

Allah'a dayan gâyene tevfikini versin

Kur'an'a sarılmazsan eğer yese düşersin

Orucu tut dostum, kendini tutmuş olursun Zira oruç tutmak kendini tutmaktır

Ömrünü Ramazan et dostum Ömrü Ramazan olanın ahreti bayram olur

MİSLAMOĞLU

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com