Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, farklar, karışım, madde, nelerdir, saf

Saf Madde Ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Saf Madde Ve Karışım Arasındaki Farklar Nelerdir

Saf madde ve karışım arasındaki farklar nelerdir

Çevremizde çeşitli amaçlarla kullanılan sayısız madde vardırİşte bu maddelerin bir kısmı saf, bir kısmı da karşım halindedir

Saf Maddeler

Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadırİçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denirŞeker, tuz, cam, altın, alüminyum gibi maddeler saf maddelerdir

Karışımlar

Çevremizdeki bir çok madde karışımlar halindedir Birden çok saf maddelerin kendi özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluşan maddelere karışım denir Toprak, şekerli su, limonata, ayran, ekmek, süt, reçel, bal, hava, deniz suyu, harç karışımdır

Çözeltiler

Katı sıvı yada gaz bir maddenin bir sıvı içerisinde dağılması sonucu oluşan saydam sıvı karışımlarına çözelti denirŞekerli ve tuzlu su, maden suyu, gazlı içecekler, deniz suyu çözeltilere örnektirŞeker, tuz gibi maddeler suda erimezler, çözünürler

Deniz suyu bir çözeltidir Fakat tüm denizlerde tuzluluk oranı aynı değildir Örneğin Akdeniz Karadeniz’e göre daha tuzludur Bunun nedeni Akdeniz’de buharlaşmanın, Karadeniz’de ise yağışların fazla oluşudur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com