Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünyanın, döndüğü, hissedilmez

Dünyanın Döndüğü Neden Hissedilmez

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dünyanın Döndüğü Neden Hissedilmez

Dünyanın döndüğü neden hissedilmez,

Dünyanın döndüğü niçin hissedilmez,

Dünyanın döndüğü niye hissedilmez,

Dünyanın döndüğünü neden hissetmeyiz,

Dünyanın döndüğünü neden hissetmiyoruz

Dünya kendi ekseni etrafında bildiğimiz gibi 24saate yakın bir sürede döner Bu süre insanlık tarihinin başından beri hep aynıdır (gök cisimlerinin kendi eksenindeki dönme hızı gökcisimlerinin birbirlerine uyguladıkları çekim kuvvetinin yarattığı “sürtünme”den dolayı zamanla azalır ancak burada zamandan kastımız milyonlarca yılı bulur) Dolayısıyla dünya her zaman aynı hızda döner Bu sebepten dolayı dönme hızını hissetmeyiz Aslında yer yüzünde duran bir insan dünyayı, dünya da insanı çeker Bu çekim etkisi, dünyanın muazzam kütlesinden dolayı çok yüksektir Bu sebepten dolayı dünyanın kütlesinin büyüklüğü yanında aslında biz ona yapışmış, onun bir parçası olarak hareket ederiz Sadece biz değil yeryüzündeki hareket halinde olabilecek her şey Ağaçlar, binalar hatta okyanuslar Aslında dünyanın dönme hızındaki bir değişmeyi dünyadan bağımsız bir biçimde hissetmemiz imkansızdır Bu sebepten ötürü düz bir mantık kurarsak yukarıdaki sonuca tekrar varırız: Dünyanın kütlesinin yanında kütlesi ihmal edilen bizler, dönme etkisini bu büyük kütle farkından dolayı hissedemeyiz

Dünya Ekvator’da saatte 1670, Türkiye’de ise 800 kilometre hızla dönmektedir Buna rağmen dünyanın döndüğü hissedilmez Çünkü bizler de dünyayla birlikte büyük bir hızla hareket etmekteyiz Birlikte döndüğümüzden dünyanın döndüğünü hissedemeyiz Bu durum gözlerimizi kapadığımızda, sabit bir hızla giden bir uçak veya arabadaki hızı hissetmemeye benzer Ayrıca dünya ile birlikte yaptığımız yolculukta hareketler sabit hızda olup, mesafelerin uzun olması nedeniyle yörüngeler düzmüş gibi algılanır Bu da hızın hissedilmemesinde bir etkendir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com