Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
levhalar, milyon, önce

65 Milyon Önce Levhalar

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

65 Milyon Önce Levhalar

65 milyon önce levhalar

Üstünde yaşamış olduğumuz kara parçaları hareketsiz ve bir diğerinden bağımsızmış gibi görünse de aslında hepside birbirini tamamlayan ve çok yavaş bir şekilde hareket halinde olan parçalardır

Bu olayı suyun üstünde yüzen tahta parçalarına benzetebilirizBu hareket sonucunda levhalar değişik yön ve biçimlerde yılda yaklaşık 5 cm yol alırlar Bütün levhalar birbirleriyle temas halinde olduğundan herhangi birinin hareketi çevresindeki diğer levhaları etkiler ve böylelikle zincirleme bir hareket ortaya çıkar Bu levhaların sınırları üzerinde yapılan çalışmalarda 3 farklı tipte hareket gözlenmiştir

Birinci grupta levhalar birbirinden ayrılmaktadır Levhalar arasındaki yarık gittikçe genişler ve levhalar birbirinden ayrılacak şekilde hareket ederler

İkinci grupta levhaların birleşmesi vardır Levhalar birleşme noktasında birbirleriyle çarpışırlar Bu çarpışmaların sonucu olarak yüksek dağlar meydana wwwfrmsinsinet/ gelirken, bir başka şekilde de yoğunluğu fazla olan plaka diğerinin altına doğru dalmaktadır

Üçüncü grupta levhalar sınırları boyunca birbirlerine göre yatay olarak kaymaktadırlar

Alman bilim adamı AWegener’ e göre üzerinde yaşadığımız kıtalar bundan tam 200 milyon yıl önce bir arada bulunuyordu

Bilim dünyası levhaların bu hareketini çeşitli varsayımlarla açıklamaya çalışmışsa da şimdiye kadar hiç kimse bu hareketi oluşturan kuvvetleri ve sebebini tam anlamıyla ve eksiksiz olarak açıklayamamıştır Yine de levhaların hareketini açıklayan ve en çok kabul gören varsayım, yerküre içerisindeki ısının eşit olarak yayılmadığından bu levhaların hareketlenmesine neden olduğudur Levhaların birbirine sürtündükleri, birbirini sıkıştırdıkları ve birbirlerinin üstüne çıktıkları yada altına girdikleri levha sınırları depremlerin en çok yaşandığı bölgelerdir

Anadolu’da bu hareketlerden nasibini almaktadır 65 milyon yıl önce Arap Levhası’nın Anadolu’nun da üzerinde yer aldığı Avrasya Levhası’nın altına girmeye başlamasıyla Anadolu’yu sıkıştırmaya başladı Böylelikle bugün ve daha sonra yaşayacağımız depremlerin kaynağı olan KAF ve DAF gibi kırıkları oluşturdu ve bu sıkıştırma sonucunda bunların harekete geçmesini sağladı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com