Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Tatlı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kurabiye, tarifi, tatlı, zencefilli

Zencefilli Kurabiye Tarifi Tatlı Tarifi

Eski 10-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Malzemeler;

# 1+1/2 bardak un
# 1+1/4 çay kaşığı karbonat
# 1+1/2 çay kaşığı tarçın
# 1+1/2 çay kaşığı zencefil
# 1/4 çay kaşığı toz karanfil (ben koymadım)
# 1/4 çay kaşığı taze rendelenmiş muskat
# 1/8 çay kaşığı tuz
# 8 yemek kaşığı tereyağı (oda sıcaklığında yumuşamış)
# 2/3 bardak toz şeker + biraz da üzerine serpmek için
# 1/2 çay kaşığı vanilya (tarifte vanilya esansıydı -vanilla extract- ben ikisinden de koymadım)
# 1 yumurta sarısı
# 1/4 bardak pekmez

Hazırlanışı;

1 Un, karbonat, tarçın, zencefil, karanfil tozu, muskat ve tuzu bir kaba eleyin
2 Çırpma kabında şeker ve yumuşamış tereyağını 1 kaç dakika krema gibi olana kadar yüksek hızda mikserle çırpın
3 Eğer vanilya esansı koyacaksanız şimdi tere yağlı karışıma, eğer toz vanilya kullanacaksanız unlu karışıma ekleyin Yumurta sarısı ve pekmezi de vanilya esansıyla beraber tereyağlı karışıma ekleyip iyice karışana kadar çırpın
4 Unlu karışımı tereyağına 3 kademede mikseri düşük hızda çalıştırarak ekleyin İyice karıştığından emin olarak 3 kerede unla tereyağını çırpın Oldukça yumuşak bir hamur elde ediceksiniz sakın elinizle yoğurmayı denemeyin
5 Hamuru streçe döküp sarın 1 saat buzdolabında bekletin
6 1 saat sonra hamuru dolaptan çıkarıp yeni bir streçe koyun ve streci bol bir şekilde sardıktan sonra elinizle tezgahta 5 cm çapında bir silindir şeklini verin Pürüzsüzleşene kadar yuvarlamaya devam edin Tekrar buzdolabına koyun 2 saat daha bekletin (bu aşamada isterseniz 2 ay dondurarak saklayabilirsiniz)
7 2 saat sonra buzdolabından çıkardığınız hamuru eğer yuvarlak kurabiyeler yapmak istiyorsanız bir kez daha streci açmadan yuvarlayarak düzeltin, ve 3mm kalınlığında dilimleyip yağlanmış kağıt serilmiş tepsiye 2,5 cm uzaklıkta dizin (bu tavsiyeyi dinlemenizi tavsiye ederim
8 Ben kalıpla kestiğim için küçük bir parça kesip kalanını buzluğa koydum Merdaneyle 3mm kalınlığında açıp kalıpla keserek tepsiye dizdim Elimdeki hamuru keserken artan parçaları birleştirip tekrar buzluğa koyup bir küçük parça hamur daha aldım bu şekilde hamur bitene kadar devam ettiğim için çok uğraştırıcı oldu Ama hamur çok çabuk eriyor
9 Yağlanmış tepsiye kurabiyeleri dizdikten sonra fırına koymadan önce üzerlerine biraz toz şeker serpin
10 Fırını 180 derece ısıtın Eğer çiğnenebilir bir kurabiye istiyorsanız 10 dakika yok daha kıtır kıtır bir kurabiye istiyorsanız 15-20 dk pişirin Ama benim tavsiyem 10 dk pişirmeniz
11 Tarife göre 30 kurabiye çıkıyor diyor ama benim kalıbım çok küçük olduğu için veya hamuru daha ince açtığım için yaklaşık 80 tane kurabiyem oldu ve hepsi aynı gün bitti Tam çalışırken sütle atıştırmalık bir kurabiye

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-14-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

TATLILAR HAKKINDA Şeker tadında olan, içinde şeker bulunan yiyeceklerdir Tatlılar birkaç çeşide ayrılır Süt ve meyve ile yapılan tatlılar hafif ve hazmı kolaydır Hamurlu tatlılar una yağ, fındık, fıstık gibi yardımcı yiyeceklerin konulması ile yapılır Pişirildikten sonra üzerine şurup dökülür Diğer tatlılara nazaran hazmı daha zordur Şurupla yapılan hamur tatlılarında sıcak tatlıya sıcak şurup döküldüğü zaman tatlı hamur olacağından bunlardan biri sıcak biri soğuk veya ikiside ılık olmalıdır Hamur tatlılarında şurup orta kıvamda hazırlanmalıdır Koyu olursa tatlı şurubu emmez ve sert olur Sulu olursa tatlı fazla yumuşar Bütün tatlılar servis tabağına konduktan sonra hindistan cevizi rendesi, kıyılmış fındık, fıstık, badem ve ceviz ile süslenebilir Türk mutfağında, diğer bütün Ortadoğu ve Balkan mutfaklarında olduğu gibi, tatlının ayrı bir önemi ve ağırlığı vardır Özellikle halk arasında, tatlı, bir yiyecek olmanın çok ötesinde "sembolik" anlamlar taşır En acı günlerden en mutlu günlerimize kadar tatlının ikram edilmesinin âdet olmadığı bir anımız yok gibidir Yaslarımızı, sevinçlerimizi hep bu yiyecek türüyle ifade ederiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com