Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1dünya, cepheler, devletinin, hangilerdir, osmanlı, savaştığı, savaşında

1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin Savaştığı Cepheler Hangilerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1.Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin Savaştığı Cepheler Hangilerdir?

1Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin Savaştığı Cepheler Hangileridir?

17 Nis
1Dünya Savaşında Osmanlı Devletinin Savaştığı Cepheler

[*]Hazar Denizi’nin doğusundan hareket ederek İngiltere denetimindeki Hindistan’a saldır*mak[*]Kafkasya’daki petrol yataklarının kontro*lünü ele geçirmek istenmesidir[*]Enver Paşa yönetimindeki Türk ordusu Kafkasya’dan Rusya üzerine taarruza başladı Ancak şiddetli kış şartları sebebiyle pek çok Türk askeri şehit oldu Bu durumu değerlendiren Rus*lar Erzurum Muş BitlisErzincan‘ı ele geçirdi Daha sonra Kafkas Cephesi’ne atanan Mustafa Kemal Ruslara karşı başarı kazanarak Muşve Bitlis’i işgalden kurtardı (1 Nisan 1916) ve [*]Rusya 3 Mart 1918 tarihinde Brest Litowsk Antlaşması‘nıimzalayarak savaştan çe*kildi Antlaşma sonucunda Rusya Kars Arda*han ve Batum’u Osmanlı Devleti’ne bıraktı[/list]Irak Cephesi
  • İngiltere’nin Türk kuvvetlerinin Hindis*tan’ı tehdit etmesini önlemek
  • Bölgedeki petrol yataklarını ele geçirmek
  • Rusya ile birleşip bölgedeki Türk kuvvet*lerini etkisiz hale getirmek istemeleridir
  • İngiltere Güney Irak’a ve Aden’e asker çıkardı Ancak Kutül-Amare adı verilen bölgede Türk kuvvetleri tarafından durduruldu
  • Bölgeye yeni kuvvetler gönderen İngiliz*ler Bağdat’ı ele geçirerek Musul’a kadar ilerledi
Kanal Cephesi
  • Osmanlı Devleti tarafından Mısır’ı ele ge*çirmek amacıyla İngiltere’ye karşı açıldı
  • İngiltere askerî ve teknolojik açıdan üstün olduğu için Türk kuvvetlerini yenilgiye uğrattı
Suriye – Filistin Cephesi
  • Süveyş Kanalı’ndan kuzeye doğru ilerleyen İngiltere’yi durdurmak için açıldı Türk ordusunun başında Alman General Liman Van Sanders bulunuyordu Alman generalin başarısız olması üzerine cepheye gönderilen Mustafa Kemalİngiliz kuvvetleri karşısında Türk askerlerini esir düşmekten kurtardı
  • Bu cepheler Mondros Ateşkes Antlaşmasıile kapandı
Mustafa Kemal I Dünya Savaşı‘nda sırasıyla Çanakkale Cephesi Kafkas Cephesi ve Suriye Cephesi’nde görev almıştır
Hicaz-Yemen Cephesi:
  • Osmanlı kuvvetleri kutsal toprakları koru*mak amacıyla İngilizlerin kışkırttığı Araplarla savaştı Bu cephelere yardım ulaştırılamaması sebebiyle Osmanlı Devleti başarılı olamadı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com