Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
halifeliğin, kaldırılması, nezaman, olmustur

Halifeliğin Kaldırılması Nezaman Olmustur?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

• 1- Saltanatın kaldırılmasına tepki duyanların halifenin etrafında toplanmaları
• 2- Halife Abdülmecit Efendi’nin padişah gibi davranması
• 3- Halifelik kurumunun cumhuriyet için tehdit oluşturabileceğine olan inanç
• 4- Devlet sisteminin laikleşmesinde önemli bir engel olarak görülmesi
• 5- İngiltere’nin etkisiyle Hint Müslümanlarının halifeye bağlılık bildirmeleri
Halifeliğin Kaldırılması ile (3 Mart 1924)
- Osmanlı hanedanı üyelerinin yurt dışına çıkarılmasına karar verildi
- Millet egemenliğinde yeri olmayan bir kuruma son verildi;devletin rejimi konusunda tartışmalara yol açabilecek durum ortadan kalktı
- Çağdaşlaşma yolunda yapılacak İnkılapların önü açıldı
- Devletin en üst kademesindeki ikilik sona erdiLaik sisteme geçişteki ikinci ve en önemli engel de ortadan kalktı
- Eski düzen yanlılarının her zaman güç alacakları ve güç verecekleri bir odak yok edilmiştir
3 Mart 1924’te kabul edilen diğer kanunlar ile de;
Evkaf ve Şeriyye Vekaleti yerine-Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı
Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile Eğitim ve Öğretim birleştirilerek bütün okullar Maarif Vekaletine bağlandı
Erkanı Harbiye Vekaleti kaldırılarak Milli Savunma Bakanlığına bağlı Genelkurmay Başkanlığı kuruldu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com