Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
coğrafi, devlet, etkiler, hareketlerinin, keşifler, osmanlı, reform, rönesans, üzerindeki

Coğrafi Keşifler, Rönesans Ve Reform Hareketlerinin Osmanlı Devlet Üzerindeki Etkiler

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Coğrafi Keşifler, Rönesans Ve Reform Hareketlerinin Osmanlı Devlet Üzerindeki Etkiler

Coğrafi Keşifler Rönesans ve Reform Hareketlerinin Osmanlı Devlet üzerindeki Etkiler

Osmanlı Devleti kuruluşundan kısa bir süre sonra hızla yükselerek çağının en güçlü devletlerinden biri olmuştur Dünyanın önemli ticaret yollarını kendi kontrolü altında bulunduran Osmanlı Devleti ekonomik açıdan da güçlüdürHaçlı Seferleri’nden itibaren Doğu dünyasını ve onun zenginliklerini tanıyan Avrupalılar hep o zenginliklere kavuşmayı düşünmüşler bunun içinde bilimsel araştırmalara yönelmişlerdirBilimi kilisenin dar kalıplarında çıkararak gözlem ve deneye dayandıran Avrupalılar yeni icatlar ortaya koymuşlardırBu bağlamda pusulanın bulunması gemi yapım tekniğinin geliştirilmesine ve açık denizlere kolaylıkla çıkılmasına imkan sağlanmıştırDünyanın şekli konusunda ortaya atılan doğru bilgiler ispatlanmış bu bilgilerin ışığı altında çizilen haritalarla Avrupalı denizciler dünyanın başka kıtalarına ulaştırmıştırBöylece Osmanlı Devleti’nin kontrolü altında olan ticaret yolları kullanılmaz hale gelmiş bu durum Osmanlı Devleti’nin ekonomik üstünlüğünü yitirmesine yol açmıştırBunun yanı sıra Amerika kıtasının keşfedilmesi buradaki yer altı zenginliklerinin Avrupa’ya aktarılması Osmanlını para düzenini bozmuşturAvrupalı tüccarlar Osmanlı Devleti’nin ürettiği hammaddeyi daha fazla gümüş para vererek alması o dönemdeki paranın değer kaybetmesine yol açmıştırÜlkedeki para bolluğu enflasyonu doğurmuşturBu da altın fiyatlarını yükseltmiş hayatı güçleştirmiştir ve sanayiinin gelişmesini engellemiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com