Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
esen, rüzgarlar

Esen Rüzgarlar

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Esen Rüzgarlar

Esen Rüzgarlar

Merhabalar

Bundan sonra tatlı bir hayatla başlayacaksınız güne, diğer zamanlarınızda tatlı bir neşe içinde geçer umarım İlkbahar, yaz, sonbahar, kış hepsinde anılarımız vardır, yaşadıklarımız yada yaşayamadıklarımız Yaz gelmeden hep tatil hayali kurarız ama nedendir gidemeyiz İlk bahardan planlar yaparız Hayatımıza yön vermek isteriz Yaz mevsiminde güzel yerlere gitmek hayaliyle yaşarız Sanki hiç bitmeyecek gibi ama bir bakmışız ki sonbahar gelmiş Bazen farkına varamayız değil mi zamanın, su gibi akıp gittiğini, avuçlarımızın arasından kaydığını, kayarda tutamayız işte

Takvim yaprakları tek tek koparda engel olamayız Her sabah güneş doğar ve gün başlar Ama biz bir gün daha yaşlanmış oluruz Bayramlar geçer Bir bakmışız ki o güzel ilk bahardan, yazdan ve sonbahardan hiçbir iz kalmamış Sadece geçen bir ömrün günleri, takvimden kopan sayfalar Savrulan rüzgarlar, dökülen sararmış yapraklar… Geriye baktığımızda sadece bir iç çekeriz Kocaman “ahhhhhhh!” deriz Neydi o günler? Daha geçenlerde bayram değilmiydi ? Hepimizin yaşadığı, içinde güzel yada acı anıların olduğu Ama gerçek şu ki; zamana dur demek imkansız

Günün ilk ışıklarını düşününüz Hani ilk bahar gibi sevinç kaplar içinizi Sabahtır ve yeni başlangıçlara yelken açacaksınızdır Sizin için gece bitmiş, yani kış bitmiş, ilk bahar gelmiştir Her sabah yeni bir ümittir hepimiz için Bir günün zamanlarını mevsimlere benzetecek olursak aslında her gün 4 mevsimi zaten zaman dilimlerinde yaşıyoruz İlkbaharla güne merhaba dedikten sonra yoğunluğun içine bir dalıyoruz ki hiç sormayın Bir bakmışız öğlen vakti olmuş ve yaz mevsimi gibi sıcacık kendimizi biraz daha iyi hissetmemize sebep olan bu yaz rehaveti nedendir çok çabuk geçer anlayamayız bile

Yemek, okul telaşı bir koşturma yaşarız Trafik hızla akar ama bir bakarız ki ilkindi vakti olmuş “Eh bir çay içmenin zamanı geldi” deriz Varsa bir dostumuz onunla paylaşmak isteriz bir bardak çayı yada kahveyi Bu arada sonbahara girmişizdir de hiç kondurmayız “Daha var!” deriz hele bir durun Peki biz duralımda zaman durmuyor ki akıp gidiyor İşte akşam oldu bile Neler yaptık? Belki kocaman bir hiç Yada birkaç iş Ne olursa olsun işte bu akşamla kış mevsimine girmişiz bile

Siz ne derseniz deyiniz efendim, kış mevsimi kapımızın zilini çaldı Komşumuzla sıcak bir çorba içip hoş sohbet etmenin zamanı geldi Kızarmış sıcacık ekmekler,dumanı üstünde çaylar… Kışın içecekleri de bir ayrı güzel değilmidir? Hiç siz kış mevsiminde soğuk bir şey içermisiniz yada karpuz istermisiniz? İşte hikmetinden sual olunmaz Yaradanım öyle güzel yaratmış ki her ihtiyacımızı Mevsimlere göre toprağın hazinesinden biz aciz kullarına sunmuş Bizlerde inşallah bu nimetlerin farkına varıp, anlayarak davranırız

Kış mevsimi bayramla birlikte bizimle de buluştu Yağan yağmurlar, toğrakla bayramlaştı Esen rüzgarlar belki içimizi üşüttü Ama evimize kurulan sobayla sıcacık günler başladı değil mi?

Nostalji başladı bazı evlerde Hani ilkokul kitaplarında resimli anlatılırdı Hatırlar mısınız bilmem? “Dede bana masal anlat1” , “Nene bana mısır patlat1” diye çok güzel bir tekerleme vardı Sıcak bir yuva, yanan bir soba ile büyükanneler, dedeler ve kocaman imrenilecek mutlu bir tablo Şimdilerde var mı dır acaba böyle tablolar? Dedeler hala masal anlatıyor mudur? Yine neneler mısır patlatıyor mudur? Hiç sanmam Silah çıktı, mertlik bozuldu derler ya Hayatımızda da bir çok değişiklikler çıktı çıkalı dedeler ve nenelere pek iş düşmüyor ki Her şey elektronik oldu Artık masallar unutuldu Mısır patlatma makine si var

Neneler artık zaten torunlarını bulamıyor ki mısır patlatsın? Hadi mısır bulduk Torun da bulduk ama soba bulamıyoruz ki? Hayatımıza ne kadar suni ve kolaylık girdiyse bizi bizden hep koparmıştır Kış mevsimi aslında soğuktur Bembeyaz kar, yağmur ve fırtına gelir bir çok insanın aklına Ama nedendir hep kış benim için sıcacıktır Çünkü ben hala kömür sobası kullanıyorum Etrafında ailemizin birleştiği, günün sorunlarını paylaştığımız, üzerinde çaydanlığımın kaynadığı sobamız var Ne mutlu bize değil mi?

Sizi kış mevsimi her ne kadar üşütüyorsa umarım bundan sonra yanan soba dan çıkan sıcaklık kadar içiniz ısınsın Sıcak sıcacık bir kış geçiriniz Aman kıyafetlerinize dikkat ediniz Malum bu kış biraz çetin geçeceğe benziyor Bizim canım annelerimiz zaten yapmışlardır hazırlıklarını ona göre Ömrümüzün her gününde yaşadığımız mevsim dilimleri kadar çabuk geçen zamana karşı durmak, o zamanı en güzel şekilde değerlendirmekle mümkün olacaktır Bizler bu kış mevsimini de en iyi bir şekilde geçirmek için elimizden ne geliyorsa yapalım Unutmayınız her kışın ardında, bir İLKBAHAR her gecenin ardında da bir SABAH vardır

Umarım hepimiz için güzel ve anlamlı geçer bu kış mevsimiSizlerle birlikte nice mevsimler geçirmek dileklerimle

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com