Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
böyleydi, gidi, hey, koca, sinan

Onlar Böyleydi Hey Gidi Koca Sinan

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Onlar Böyleydi Hey Gidi Koca Sinan

ONLAR BÖYLEYDİ
nlar böyleydi hey gidi koca sinan[/url]Bir kaç yil önce Süleymaniye camisinin yikilma tehlikesi içinde oldugu kesfedilmis
Eger çözüm bulunamazsa, koca cami kisa bir zaman içinde yikilacakmis
Caminin tüm tasiyici yükü kemerlerindeymis Bu kemerlerin ortalarinda bulunan kilit taslari zamanla asinmis Ama elde yazili bir proje olmadigi için nasil degistirilecegi bilinmiyormus
Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarindan olusan bir heyet hazirlanmis Bir sürü fikir atilmis ortaya, her kafadan bir ses çikmis ama sonuç alinamamis
Ülkenin en iyi bilim adamlari bu sorunu çözememis Tartismalar sürerken caminin içinde büyük bir karmasa sürüyormus
Ülkenin çesitli bilim kuruluslarindan bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormus
Bu adamlardan biri ortalarda dolanirken kazara gizli bir bölme bulmus Bölmede üzerinde eski yazi olan bir not varmis
Uzmanlara inceletilen kagidin orijinal oldugu belgelenmis
Bu kagit parçasi bizzat Mimar Sinan'in imzasini tasiyan bir mektupmus Mektupta yazilanlar tercüme ettirilince söyle bir metin çikmis ortaya:
"Bu notu buldugunuza göre kemerlerden birinin kilit tasi asindi ve nasil degistirilecegini bilmiyorsunuz"
Kagitta yazilanlar bununla da bitmiyormus
Koca Sinan kademe kademe kilit tasinin nasil degistireceklerini anlatiyormus Heyet kademe kademe Sinan'in
söylediklerini yapmis Süleymaniye camisi böylelikle kurtarilmis Bu mektup simdi Topkapi Sarayi'nda saklaniyormus hangi çağdayız ama hala ecdada yetişemedik

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com