Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hasbihal, yavuzla

Yavuz'la Hasbihal

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yavuz'la Hasbihal

Her hafta tarihî bir camiyi ziyaret etmeyi plânlamıştım Bu hafta sıra Yavuz Selim Camii’ndeydi
avuz'la Hasbihal[/url]

Camiye giderken Yavuz’un dedesi Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin yanından geçtim Ona selâm verdim Kendimden utandım Yirmi bir yaşında Efendimiz’in (sas) müjdesine mazhar olan Koca Sultan’ın yanına girmeye utandım “Hangi yüzle geldin?” derse ne diyecektim?

“Dünya bir padişaha kifâyet edecek kadar vasî (geniş) değilmeydan okumasında bulunan Hz Yavuz’un huzuruna, Haliç’ten gelen yaz esintileri eşliğinde vardım “Himmet!” dedim “Gayret!” cevabını verdi “Üç asırlık yıkılmışlığımıza bir çare!” deyince; O: “Önce kalbini düzelt!” dedi ve devam etti: “Dünya devletlerinin, bel kırıp boyun bükerek emrine âmâde olmasını istiyorsun; kendine gelip miskinliği üzerinden atmadan, şahlanıp bir Fatih ve Yavuz kesilmeden, bu nasıl olacak ki!”

“Yıllarca yağmur düşmeyen bir çölü nasıl geçtin?” sualime; “Önce kalbimdeki çölleri gülzâra çevirdimdiyerek mukabelede bulundu “Efendimiz (sas) çölde sana rehberlik etti mi?” diye sorunca Onun: “Sadece çölde değil; hayatımın her saniyesinde mihmandârımdı şeklindeki cevabı beni şaşırtmadı Seferden dönerken “Divan Yolu’nu kullanmak yerine, gizlice İstanbul’a girdiğini öğrendim tarih kitaplarından deyince, “Allah biliyor ya! Biz her dâim Hak’la beraberiz Başkasının bilmesine ne hacet?” dedi Kabri başında hem dua ettim, hem de derin bir tefekküre daldım Asırlar öncesinden günümüze kadar ulaşan çamurlu kaftanın üzerine iki damla gözyaşı akıtmak istedim Elinden tuttuğum kızıma, çamurlu kaftanın hikâyesini anlattım Türbenin mânevî havasından istifade ettim İçimden; “Zenbilli Ali Efendi’nin atının ayağından sıçrayan çamur olsaydım keşke! Hiç olmazsa Yavuz gibi bir padişahın eteklerine yapışmış olurdumdedim, O: “Bütün âlemlerin Padişahı ve Yaratıcısı’ndan başkasına boyun eğme Öyle bir reisin ismini al ki, hem bu dünyada hem de öbür dünyada sırtın yere gelmesin dedi

“Şiir” dedim; türbenin duvarlarında Hazreti Yavuz’un yazdığı şiirleri görünce “Gönül işi dedi “O’na âşıksan kalbine ilhamlarını bahşedecektir “Bu kadar işin arasında, ülkeden ülkeye, fetihten fetihe koşarken şiire nasıl vakit bulabildin?” dedim “Eğer gönül dünyan zengin değilse, içindeki fethi ve derinleşmeyi tamamlayamamışsan nâfile Dışa yapılan fetihlerin içe uzanan kökleri olmazsa tökezlersin” dedi Onun hiddetli ve celâlli yüzünün altında şefkatli, merhametli, yumuşacık bir kalb gördüm Ruhu billurlaşıp incelmemiş, kalbinde aşkın ilhamları olmayanlar şiir yazamazlar çünkü Sonra şu şiiri kulaklarıma fısıldadı:

“Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur,

Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur,

Sâdıkâne belki ol bu âlemde dildâr olur,

Yâr olur ağyâr olur dildâr olur serdâr olur

Mânevî feyizlerini kalbimde hissettiğimde türbede tuhaf bir utangaçlık, derin bir hürmet, büyük bir iftihar ve hizmet şevki ile dolup taştım Benimkisi bu dünyadan göçüp gidenlerden medet ummak değildi esasen Ancak öyle büyük zâtlar vardır ki, vefat etmiş olsalar bile, geride bıraktıkları eserler ve yaşadıkları hayat ile bizlere mihmandârlık edebilirler Haddizatında mânevî tasarrufları da devam edebilir Hz Yavuz’un tasarrufunun devam ettiğine inananlardanım

Ruhuna Fatiha okuyup oradan ayrılmadan evvel “Benim de sana diyeceklerim var dedim Cihan padişahı söyleyeceklerimi biliyormuşçasına tebessüm etti Ben de bundan cesaret alarak türbenin baş tarafına geçip; “Sen bir zamanlar çölleri gülzâra çevirmiştin Dünyayı iki padişaha çok görmüştün Şimdi yolundan giden, senin ruhunu taşıyan öyle bir nesil yetişti ki; dünyanın dört bir tarafına arkalarına bakmadan dağıldılar İnsanların kalblerindeki çölleri bahara çeviriyorlar Senin bir zamanlar dünyanın her yerinde dalgalandırmak istediğin bayrağı, senden ve senin gibilerden aldıkları ilhamlarla dalgalandırıyorlar Gönlünüz rahat olsun Kabirlerinizde rahat edindedim

Yüzündeki tebessüm devam ediyordu “Kabrimizdeki cennete açılan pencerelerden sizleri görüyoruz Ruhumuz, gönlümüz sizlerle Yaptığınız işlerden haberimiz var Hepimiz sizin hizmetlerinizi alkışlıyoruz Siz dünyanın dört bir tarafına göç ettikçe, bizim de kabirlerimiz aydınlanıyor Kimseye gönül koymadan, kırılmadan, yollarda dökülmeden hak bildiğiniz yolda yürümeye devam edin dedi

Kalbimde ümit ve hüzün iç içeydi, türbeden ağır adımlarla “Ruhun şâd olsun!” diyerek ayrıldım

Niyazi Sanli

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com