Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
canlı, ilahiyatçıya, soruşturması, yayın

İlahiyatçıya Canlı Yayın Soruşturması

Eski 07-31-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İlahiyatçıya Canlı Yayın Soruşturması

okundu

KONYA Selçuk üniveristesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, televizyon kanallarında mahalle baskısı Mikro Faşizm hakkında açıklamalar yapan Fakülte öğretim üyesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç Dr Şahin Filize, İzinsiz olarak il dışına çıktığı ve televizyon kanallarında programlara katıldığı gerekçesi ile disiplin soruşturması başlattıDoç Dr Şahin Filizin Ankarada bulunan Avukatı Ali Altay ise, müvekkilinin televizyon kanallarında programlara katılmadan önce dekanlığa yazılı dilekçe sunduğunu, ancak dekanlığın dilekçeyi daha sonraki bir tarihte işleme aldığını iddia ettiSelçuk üniveristesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr Şahin Filiz hakkında soruşturma başlattı İzinsiz olarak il dışına çıktığı ve televizyon programlarına katıldığı gerekçesi ile başlatılan soruşturmanın baskı amaclı olduğunu ileri süren Doç Dr Filiz'in avukatı Ali Altay, Müvekkilim 24 Kasım 2007 tarihinde SKY Türkde Enver Arseverin ve 25 Kasım 2007 tarihinde de Star Tvde Ruhat Menginin programına katılarak, mikro faşizm konusunda bilimsel açıklamalarda bulundu Selçuk üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ise bilimsel açıklamalara, bilimsel olarak karşılık veremeyince izinsiz olarak il dışına çıktığı ve televizon programlarınakatıldığı gereçkesi ile soruşturma başlattı dediDİLEKçEYİ İŞLEME GEç ALMIŞLAR

Soruşturma tebliğinin 11 Aralık 2007 tarihinde kendilerine ulaştığını kaydeden Avukat Altay şunları söyledi:

Bize ulaşan tebliğde 18- 24 ve 25 Kasım 2007 tarihinde bağlı bulunduğu birimden izin almaksızın il dışına çıktığı gerekçesi ile disiplin soruşturması başlatıldığı belirtildi Dekanlık tarafından gelen daha önceki yazıda ise 24- 25 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbuldaki iki ayrı programa katıldığınız tesbit edilmiştir şeklinde ifadeler yer alıyor Şahin Filiz, 23 Kasım 2007 tarihinde dekanlığa 24- 25 Kasım 2007 tarihlerinde davet edildiğim canlı yayınlara katılmak üzere İstanbulda bulunacağım diye yazılı dilekçe verdi Fakat yazılı dilekçe 28 Kasım 2007 tarihinde kayıtlara geçmişTV'DE BİLİMSEL AçIKLAMALAR YAPTI

Avukat Ali Altay, yeni YöK Başkanı Prof Dr Yusuf Ziya özcanın Bütün yasaklar kalkacak açıklamasına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

Yeni YöK Başkanı yasaklar kalkacak diyor ama, akademik personelin açıklama yapması bir takım girişimlerle yasaklanıyor Selçuk üniversitesi'nde yaklaşık 5 bin akademik personel var Akademisyenler bilimsel araştırma yapmak için sürekli il dışına çıkmak zorundalar Bu nedenlede akademisyenlerin il dışına çıkmasını engelleyemezsiniz Bu kadar personel arasında hangisini kontrol altına tutabilirsiniz Ayrıca, bu şekilde akademisyenlerin, bilimsel çalışmalarını engellemiş olursunuz Sonuçta Şahin Filiz de televizyon kanallarında bilimsel açıklamalar yapmak için programa katılmıştır 1985 yılında çıkan yönetmeliğe göre il dışına çıkan personel bağlı bulunduğu birime il dışına çıkacağı bildirmek zorunda Bu kanunun değiştirilmesi için 2005 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisine önerge verildi ama önerge komisyonda bekliyor Kaldı ki Doç Dr Filiz de yazılı dilekçesini bağlı bulunduğu birime bildirmiş Fakat dilekçe 27 Kasım 2007 tarihinde işleme konulup, 28 Kasım 2007 tarihinde kayıtlara geçiyorKaynakHA

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com