Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çimi, libya

Libya Çimi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Libya Çimi

Libya Çimi Hakkında - Libya Çimi Neolerdir - Libya Çimi Çiçekleri Hakkında

Libya Çimi (Lippia repens)

Lippia nadiflora sinonim ismiyle Lippia repens ya da bilinen yerli ismiyle Libya çimi olarak isimlendirmek daha doğrudur

Özellikleri:

a

Çok yıllık otsu bir bitkidir Pembe, beyaz çiçekleri, etli, küçük koyu yeşil ve eliptik yaprakları vardır 30-150 cm boyundaki stonlarıyla çok hızlı büyür Kışın yaprağını döker, yazı pembe, beyaz, krem renkli çiçek açarHızlı gelişir Toprak seçiciliği olmamakla beraber organik maddece zengin, iyi drenajlı toprakları sever Nemli eğimleri stabilizesinde kullanılırBasılmaya ve ezilmeye karşı hassastır Sık biçim istemezÇiçekli olduğu dönemde arıları cezbeder bu da kullanım alanlarının sınırlayan bir sebeptirÜretimi stolonları ile yapılır

Libya çimi çiçekleri nedeniyle arıları cezbettiği için, bahçe tanzimlerinde bu nokta dikkate alınmalıdır Anavatanı Şili ve Arjantin'dir İsim benzerliği (Lipia) dolayısıyla halk arasında Libya Çimi denilmektedir Stonların toprağa değen boğumlarından kökçük yaparak, yayılış yapmaktadır Kolay üremesi nedeniyle, özellikle yağışlı ve sıcak iklimlerde yol şevlerinde toprak tutması yönünden kullanılır Akdenik iklim bölgelerinde, ilkbaharda toprak 15°C sıcaklığa ulaştığında 15x15 cm'lik ocakvari dikimler yapılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com