Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2001, kodor, krizi

2001 Kodor Krizi

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

2001 Kodor Krizi

2001 Kodor Krizi Nedir - 2001 Kodor Krizi Hakkında - 2001 Kodor Krizi Nedenleri - 2001 Kodor Krizi Tarihi

2001 Kodor Krizi, Gürcistan'ın ayrılıkçı kontrollü bölgesi, Abhazya'da, Ekim 2001'de etnik Çeçen savaşçıları Kodori geçitinde ayrılıkçı Abhaz kuvvetlerine bir saldırı başlattı[2] Kriz büyük ölçüde dünya medyası tarafından ihmal edildi, daha çok ABD-Afganistan savaşına dikkat edildi Savaşta 40 insan öldü

Gelişimi

4 Ekim 2001'de, bir grup Çeçen ve Gürcü savaşçılar, Ruslan Gelayev tarafından komuta edilerek Gürcistan sınırından geçtiler ve Giorgievskoe köyüne saldırdılar [1] Sonra, 8 Ekim 2001'de, Birleşmiş Milletler gözlemcilerini taşıyan bir helikopter Kodori üzerinden aşağıya çekildi, dokuz kişi öldü [3]

18 Ekim 2001'de, Abhaz Savunma Bakanlığı yetkilileri, güçlerini tam kontrolü alçaltınca tekrar birleştirdi ve Abhazlar Kodori Vadisi'ne ulaştılar Geri kalan üyelerinin çoğunluğu olan Abhaz ve Ruslar istilacı Çeçen olarak nitelendirdiler ve Gürcü kuvvet Abhazyaya kaldı, yetkililer, muhtemelen Gürcistan kontrollü terör bölgesine doğru gitti, dedi

Ardından

5 Ağustos 2004'te, Valery Chkhetiani, Gürcü savaşçıların Abhaz güçleri tarafından yakalanmış bir üyesi, yürüyüş sırasında bir felç geçirdi ve hastaneye getirildi, iki gün sonra 7 Ağustos'ta öldü Chkhetiani, Kutaisi'de oturan ve 1973 doğumlu olup, 15 yıl hapis cezasına mahkûm olmuştu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com