Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
chaco, savaşı

Chaco Savaşı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Chaco Savaşı

Chaco Savaşı Hakkında - Chaco Savaşı Tarihi - Chaco Savaşı Nedenleri - Chaco Savaşı 1932 1935

Chaco Savaşı (İspanyolca: Guerra del Chaco; okunuşu: Gerra del Çako), 1932-1935 yılları arasında yapılmış Paraguay-Bolivya savaşı

Chaco Boreal

Paraguay Nehri'nin batısında, Rio Pilcomayo'nun kuzeyinde 100000 mil karelik (yaklaşık 260000 kilometre kare) işe yaramaz bir toprak parçasıdır

Savaş Sebebi

Chaco Boreal'in kimin olacağı Bolivya ile Paraguay arasında bir gerilim nedeniydi Pasifik Savaşında sahil şeridini kaybeden Bolivya, Paraguay ve Parana nehirleri üzerinden Atlantik'e uzanan bir yol vasıtasıyla petrolünü taşımak için bir gemi yolu buldu Bolivyalı askerler ve koloni kurucular petrol kuyusu olduğunu düşündükleri için Chaco'ya girdiler

Gelişme

Bolivya askerleri bölgeye girdiklerinde bölgeye konumlanmış olan Paraguay askerleri tarafından saldırıya uğradılar 1928 yılında iki ordu birbirine karşı tüm güçlerini seferber etti Saldırlar ABD sponsorluğunda bir barış ile durdurulmaya çalışıldı Ancak barış çalışmaları başarısız oldu Bununla birlikte büyük bir meydan savaşı da önlenmişti 1932 yılında Paraguay geniş çaplı bir saldırı düzenleyene kadar ufak çatışmalar devam etti 10 Mayıs 1933'de Paraguay, Bolivya'ya resmi olarak savaş ilan etti Bununla birlikte Bolivya ordusu iyi techizatlanmıştı ve Alman General Hans von Kundt tarafından komuta ediliyordular

Bolivya farklı bir cepheden karşı saldırıya geçti ve aralarında Fort'n Boqueron'un da bulunduğu stratejik bölgeleri ele geçirdiler Mücadeleyi kendi topraklarının savunması olarak gören Paraguay, milli seferberlik ilan etti ve Albay José Felix Estigarribia komutasında Boliva'ya gönderdi Paraguaylılar oldukça başarılı bir şekilde ilerlediler Boqueron Kalesi tekrar ele geçirildi

Bolivya ordunun komutasını Alman generaldan alıp yerine, Enrique Panaranda'yı atadı Bununla birlikte Paraguay stratejik bölgeleri ele geçirmeye devam ediyordu Fakat Bolivyalı direnişçiler Ballivian anahtar kalesinde Paraguay'ı geri püskürttüler

Savaşın Sonucu

Savaşta Paraguay oldukça büyük bir zafer kazanmıştı Savaştan sonra 1938'de Bouneos Aires Antlaşması imzalandı Paraguay istediği yerlerden fazlasını elde etti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com