Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
astım, tedavisi

Astım Tedavisi

Eski 07-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Astım Tedavisi

Astım Tedavisi

ASTIM TEDAVİSİNDE HEDEFLER NELERDİR?

Egzersiz dahil normal günlük yaşantıyı sağlamak
Normal akciğer fonksiyon testlerini sağlamak
Kronik (müzmin) çikayetleri önlemek
Astım ataklarını önlemek
Hastaneye başvurma sıklığını en aza indirmek
Yan etkisi en az ya da hiç olmayan ilaçları seçmek

BU HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİREBİLMEK İÇİN

Hastanın bilgilendirilmesi ve eğitimi
Tedavinin ve hastalığın takibi, hastaya en uygun takip yöntemleri belirlenmesi
Astımı tetikleyici faktörlerin giderilmesi ve gerekiyorsa profilaktik aşılar
İlaç tedavisi

TEDAVİ HEDEFLERİNDE BAŞARILI OLABİLMEK İÇİN

Gerçekçi ve kişiye özel hedefler
Hastanın elde edilebilecek tedavi düzeyi konusunda bilgilendirilmesi ve motivasyonu
Hastaya yazılı tedavi planı sunulması
Hastaya uygulamalı olarak inhalasyon cihazı kullanımının öğretilmesi

ASTIMI ALEVLENDİREN NEDENLER

Hastalığı alevlendiren, astım ataklarını tetikleyen etkenlerden kaçınmak tedavinin en önemli unsurudur Bu etkenler:
Allerjenler: Ev tozu akarları, polenler, mantar sporları, havyan allerjenleri,
Ev içi ve ev dışı hava kirliliği
Sigara dumanı
İnfeksiyonlar
Mesleki maruziyetler
İlaçlar (özellikle aspirin)
Gıdalar ve gıda katkı maddeleri
Ağır egzersizler
Meteorolojik değişiklikler

ASTIM TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLARŞikayet gideren ilaçlar (kısa ve uzun etkili bronş genişleticiler)
Bu ilaçlar daralmış olan havayollarını genişletir, hastanın rahat solunum yapmasını sağlarlar
Etkileri hemen başlar, yaklaşık 4 saat süre sonra sona erer Bu ilaçlar geçici bir rahatlık sağlarlar Astım tedavisinde yardımcı ilaçlardır Ayrıca, ihtiyaç duyulan kısa etkili bronş genişletici ilaç miktarı astımın seyri hakkında bilgi verir Yani bronş genişletici ilaç kullanımının artması, astımın kötüleşmekte olduğunun bir göstergesidir

2 Tedavi eden ilaçlar (antiinflamatuvarlar)Astım tedavisinin OLMAZSA OLMAZ ilaçlarıdır Havayollarında astıma bağlı oluşan inflamatuvar (yangısal) değişiklikleri tedavi ederler Dolayısıyla astım şikayetlerini kalıcı olarak ortadan kaldırırlar Bu grup ilaçların etkisi bronş genişleticiler gibi hemen başlamaz Bu nedenle doktorun belirlediği program dahilinde sabırla kullanılmalı, etkisi yok gerekçesiyle ilaçlar kesilmemelidir Kullanılacak ilaç ve dozu astımın şiddetine göre seçilir Belli bir programla kullanılır, hastalık bulguları düzeldikçe doz azaltılır Hastalık şiddetlenirse doz artırılır ve kullanılan ilaç türleri değiştirilir Bu tedavi şekli, basamak tedavisi olarak adlandırılır

ASTIM İLAÇLARI

Hastanın;
Yaşına
Efor kapasitesine
Fiziksel beceri sınırlarına ve
Maddi durumuna uygun olmalıdırKaynak: Allerji ve İç Hastalıkları Uzmanı Doçent Dr A Zafer Çalışkaner

Turp, Nane, Günlük, Mantar

Burun akıntısı tehlikeli olabilir!

Alerjiye yol açan molekül bulundu

Göz allerjisi artık kışın da görülüyor

Alerjik hastalıklar tüm dünyada artıyor

Çağımızın hastalığı: Alerji

Fotokontakt Dermatit, Kontakt Dermatitler: Tanı ve Tedavi, Kontakt (Temas) Allerjenleri, Allerjik Rinit Nedir? Nasıl Oluşur?, Kaç Çeşit Allerjik Rinit Vardır?, Allerjik Rinitlerde Şikayetleri Artıran Faktörler, Allerjik Rinitlerde Tedavi Prensipleri, Turbuhaler, Aerolizer (İnhalasyon Kapsülü), Diskus, Ölçülü Doz İnhaler (MDI), Hazne (Chamber-Spacer), Nebül ve Nebülizatör, İlaç Allerjileri: Tanımlama ve Klinik Bulgular

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com