Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ada, aksulu, hikayesi, osman, türküsü

Aksulu Osman Ağa Türküsü Ve Hikayesi

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aksulu Osman Ağa Türküsü Ve Hikayesi

Aksu Burdur?a 37 km uzaklıkta bir dağ ve orman köyüdür Bu köyde çevrede örfüyle ünlü Hasan Çavuş ve kardeşi Osman Ağa oturmaktadır

Bucağı keskin Osman Ağa Kayış köyünün merasına tecavüz etmektedir Çeşitli uyarılara kulak asmayan Osman Ağa kızı Güssün (14 yaşında) ile Guzköy (Kuzköy)?e biber fidanına giderler Dönüşte Şaybalanı mevkiinde iki kişi yollarını keser Biri Osman Ağa?ya öbürü atına ateş ederek öldürürlerSonra kızına bir kurşun sıkarlar Bu kurşun kızın boynundaki gremisi delip sırtından çıkar Kız o anda vuranları tanır ve babasına duyurmak ister O zaman kıza 35 kurşun daha sıkarak öldürürlerVuranların Kayış köyü Dalle (Ömer Yiğit) ile eşkıya lakabıyla anılan Mehmet Gül olduğu anlaşılır Bu olaydan sonra da türküsü yayılıverir

Aksulu Osman Ağa

Zalım düşman kesti benim yolumu
Yol üstüne koyverdiler ölümü
Kardeşlerim sormaz benim halimi

Anne beni düşmanlarım yediler
Kızıyla birlik Osman Ağa?yı vurmuşlar dediler

Dur dediler de zalım düşman durmadı
Güssün yavrum dünyasına doymadı
Anne ben öldüm hiç bir kimsem duymadı

Ciğer olsun bu yaraya da dayansın
Hacı Fatma?sı ilk uykudan uyansın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com