Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
tünel

Tünel

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Tünel

Tünel, uluslararası literatürde mutabakat sağlanmış bir tanımı olmamakla birlikte; ge nel anlamıyla yer altından kazı yapılmak suretiyle oluşturulan geçitlerdir

Ana kullanım amaçları motorlu taşıt ulaşımı, metro ve demiryolu ulaşımı ve su taşımaktır Bunların yanı sıra yaya–bisiklet geçişleri, vahşi hayvan geçişleri ya da derivasyon amaçlı daha spesifik amaçlara hizmet eden tünellere de rastlanmaktadır

Türkiye'de yer alan bazı tüneller

Ordu Nefise Akçelik Tüneli

Türkiye'nin en uzun tüneli Ordu Nefise Akçelik (Hapan) tünelidir 29 Aralık 2006 tarihinde karayolu ulaşımına hizmet vermek üzere açılan bu tünel 3820 metre boyundadır Tünel iki tüpten oluşmakta olup Karadeniz sahil yolunun Bolaman - Ordu arasındaki en zor coğrafyasında oldukça konforlu bir geçiş sağlayan Bolaman - Ordu karayolu üzerindedir Tünel, Siemens firması tarafından dünya standartlarında en üst güvenlik seviyesinde geçiş sağlayan elektrik, elektronik ve elektromekanik sistemlerle donatılmıştır

Bolu Tüneli

Uzunluğu 2800 metredir Çift tünelden oluşmaktadır Bolu'da, Bolu Dağı geçişinde yer alır

Dorukhan Tüneli

Bolu'nun Mengen ilçesi ile Zonguldak'ın Devrek ilçesi arasında yer alır Uzunluğu 902 metre olup zemini engebeli ve dar bir tüneldir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com