Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
haddi, mürted

MÜrted Haddİ 1

Eski 06-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

MÜrted Haddİ 1

MÜRTED HADDİ
(İSLÂM'DAN DÖNME

Mürted, İslâm dininden küfre dönen kimse demektir Erkek olsun kadın olsun İslâm dininden dönen kimse, akıllı ve buluğa ermiş ise İslâm'a dönmesi için üç kere çağrılır ve baskı yapılır İslâm'a dönerse serbest bırakılır aksi takdirde öldürülür Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"İçinizden kim dininden döner de kafir olarak ölürse, onların (o gibilerin) yaptığı (iyi) işler dünyada da Ahirette de boşa gitmiştir Onlar o ateşin (cehennemin) arkadaşlarıdırlar Onlar orada (bir daha çıkmamak üzere) ebedi kalıcıdırlar" *

Buhari İkrime'den şunu rivayet etmektedir:

"Müminlerin emîri Ali (ra)'ye zındıklar getirildi ve onları yaktırdı Haber İbni Abbas'a ulaşınca: Onun yerinde ben olsaydın yaktırmazdım Çünkü Rasulullah (sav): 'Allah'ın azabı ile azab etmeyin' buyurarak ateşle cezalandırmayı yasaklamaktadır Ben olsaydım Rasulullah (sav)'in: 'Kim dinini (İslâm'ı) değiştirirse onu öldürünüz' sözüne göre onları öldürürdüm" *

Erkeklerin öldürülmeleri gerektiği hadiste açık ve nettir Kadınların öldürülmeleri ise hadisin genelliğinden kaynaklanmaktadır Çünkü "Kim dinini değiştirirse" hadisinde yer alan "men" lafzı umum lafızlardandır Aynı şekilde Darakutni ve Beyh**i Cabir'den şu hadisi rivayet etmektedirler: "Ümmü Mervan adındaki bir kadın İslâm'dan dönmüştü Durum Rasulullah (sav)'a bildirildi O da kadının tevbeye çağrılmasını, tevbe ederse serbest bırakılmasını aksi halde öldürülmesini emretti" Ancak çocukların ve delilerin riddetleri sahih değildir, geçersizdir, bunlar mükellef değildirler dolayısıyla bunlara irtidat haddi uygulanmaz Çünkü Rasulullah (sav) şöyle buyurmaktadır:

"Üç kişiden kalem kaldırılmıştır: Buluğ çağına erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve akıllanıncaya kadar deliden" *

İrtidad eden kimsenin üç kere tevbe etmeye çağrılması, Nebi (sav)'nin Ümmü Mervan'ın üç kere tevbeye çağrılmasını emrettiği hadise dayanmaktadır Aynı uygulamayı Ömer (ra) de yapmıştır Muhammed b Abdullah b Abdulkari'den: Dedi ki:

"Ömer b el-Hattab'a Ebu Musa tarafından bir adam geldi de Ömer ona, uzaklardan bir haber var mı? diye sordu Adam: Evet, bir adam Müslüman olduktan sonra İslâm'dan döndü Ömer: Peki ona ne yaptınız? Adam: Onu yakaladık ve boynunu vurduk Ömer: Onu üç gün hapsetseydiniz, her gün ona ekmek verseydiniz, tevbe edip tekrar Allah'a döner umuduyla onu tevbe etmeye çağırsaydınız ya? dedi ve sonra şöyle dua etti: Allah'ım ben bu olayda bulunmadım, böyle emretmedim ve bana ulaştırılan şeyden dolayı da razı olmadım" *

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com